Аналізи для підшлункової залози

Аналізи для підшлункової залози проводяться при підозрах на захворювання даній області. Вони допомагають диференціювати захворювання і призначити правильне лікування.

 

На даний момент доступні пацієнту біопсія, загальний і біохімічний аналіз крові, інші види аналізів. В деяких випадках лікар може призначити комплексне обстеження.

Види аналізів підшлункової залози

Зараз медицина пропонує більше 5 різних методів діагностики захворювань підшлункової залози. Використовуються дослідження матеріалів крові, тканин (пухлинних або з підозрою на пухлину), сечі і т. д.

Які аналізи потрібно здати, підкаже лікар. Зазвичай за рекомендацією лікаря роблять:

  • біопсійні іссследованія, тобто з взяттям тканинного матеріалу;
  • загальний або біохімічний аналізи крові;
  • аналіз сечі;
  • копрограму.

Кожен спосіб допомагає виявити певні захворювання. За допомогою цих методик прості набряки відокремлюють від пухлин, панкреатит — від раку.

Біопсія для підшлункової залози

Взяття м’яких тканин передбачено у разі підозри на новоутворення. Фахівець, який проводить дані аналізи за допомогою УЗД-вивчення або рентгенівської установки, знаходить проблемне місце, після чого бере частку тканин з певної області підшлункової залози. Подібне дослідження призначають при:

  • різкій втраті ваги;
  • появі в крові антигенів раку;
  • інтоксикації організму без видимої причини;
  • появі постійних болів в районі підшлункової;
  • частих здуттях, порушення травлення і обміну речовин.

Це діагностичний метод другого ступеня, тобто йому обов’язково повинен передувати іншого. Перед біопсією необхідно:

  • виявити підозріле місце за допомогою пальпації або проникаючого випромінювання;
  • диференціювати вміст даної галузі як ймовірну пухлина.

Без підозри на новоутворення дана процедура не проводиться у зв’язку з високою вартістю операції та її хворобливістю.

Пункції роблять декількома способами: ендоскопією, через шприц без порушення шкірних покривів або хірургічно. Біопсія навіть при шприцевом впливі повинна проводитись під наркозом, оскільки проникнення стороннього тіла через кілька шарів біопсійної тканини загрожує найсильнішим дискомфортом.

За правилами медицини, доставляти сильний біль клієнту заборонено.

Цікавить пацієнтів, якщо проводиться біопсія підшлункової залози, ціна процедури. Хоч дослідження і одне з найдорожчих, його можна собі дозволити: 1300 рублів за одну пункцію беруть в клініках столиці.

Аналіз сечі

Діагностика підшлункової залози через сечу в основному призначається при підозрах на панкреатит. При даному захворюванні видільна система дає очевидний збій, і навіть сам пацієнт неозброєним оком може помітити зміна кольору сечі на більш темний, наближений до коричневого, а також набряклість організму. Це пов’язано з підвищенням в речовині вмісту діастази.

Це фермент, який природним чином виділяє організм людини для розщеплення їжі. Він справляється з білками, вуглеводами та жирами. Фермент найлегше перевірити по слині і виділенням сечовини. Аналіз на ферменти проводиться при:

  • запалення залози;
  • перитоніті;
  • цукровому діабеті;
  • ниркової недостатності.

Зниження показника спостерігається у разі хронічної форми і при панкреатиті, коли речовина після довгого підвищеного викиду виявляється в дефіциті.

Нормальний показник діастази у дорослої людини — 64 умовних одиниці. У страждає розладами підшлункової залози вона різко зростає і може досягати 16 000 одиниць. Ферменти підшлункової залози підвищуються в 250 разів.

Діастаза — не специфічний симптом. Її підвищення може виникнути на тлі прийому нових медикаментів, отруєння або зловживання алкоголем. Точно з’ясувати діагноз допоможе тільки комплексне обстеження. Фахівці перевіряють не тільки діастазу, але і лейкоцити, тромбоцити, еритроцити, які скупчуються в сечі при гострих запаленнях підшлункової залози. Потім пацієнта направляють на рентген або УЗД.

Копрография при дисфункціях підшлункової

Первинною ознакою порушення функцій підшлункової є виділення підвищеної кількості жиру в калі. Згідно з дослідженнями Всесвітньої Організації охорони Здоров’я, нормальний рівень виділення жиру через калові маси — не більше 7 м при вживанні 100 г жирових продуктів. Підвищення цього показника свідчить про те, що залоза не виробляє достатній рівень ферментів для розщеплення жирів, в результаті чого ті виводяться неперетравлені.

Обстеження підшлункової залози за допомогою даного аналізу обов’язково має на увазі строгу дієту протягом хоча б декількох днів. Вона розроблена за умовами Шмідта:

  • щоденний білок — 105 г;
  • добова норма жиру — 135 г;
  • вуглеводів в організм має надходити приблизно 180 р.

Таке харчування для перевірки підшлункової залози дає найбільш повну картину при подальшій дефекації. Воно максимально збалансовано (розмір пропорційно може змінюватися за рекомендацією лікаря, щоб відповідати потребам тіла), і при правильному функціонуванні ШЛУНКОВО-кишкового тракту відхилення в калі при такому раціоні неможливі.

На чистоту аналізів, які повинен здавати пацієнт, можуть вплинути деякі фактори. Негативно позначається на результатах вживання алкоголю, жирної їжі. Все це робить ферменти менш активними. Заборонено перед здачею калу приймати препарати, які мають ферментативну спрямованість. Вони можуть компенсувати нестачу власного речовини в організмі і приховати симптом від лікаря.

При виявленні м’язових тканин, погано перетравлених і рясно виділених у калі, можна судити про захворюваннях інших відділів шлунково-кишкового тракту — кишечника або шлунка. Важливо дотримувати всі правила проведення аналізів, коли йде діагностування, інакше отримані дані не будуть відповідати дійсності. Уповільнена діагностика — це і уповільнена терапія, підвищення ризиків ускладнень.

Загальний аналіз крові

Якщо запалена підшлункова залоза, аналіз крові обов’язковий. Загальна гемолитическое дослідження проводиться при підозрах на панкреатит і рак. Основна увага приділяється показником ШОЕ — швидкість осідання еритроцитів. Вона підвищується при наявності в організмі запальних процесів ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Підвищення особливо різко відбувається при хронічній формі панкреатиту, що характеризується набряком і загальною слабкістю. Одночасно з ШОЕ спостерігається підвищення вмісту лейкоцитів та нейтрофілів. Показник навіть при правильній терапії довгий час тримається незмінно підвищеним, потім поступово падає. При хронічній формі запальних процесів ШОЕ, навпаки, знижена: організм виснажений і повільніше здійснює свої функції. При хронічній формі ще й зменшується кількість поживних речовин, які не можуть повною мірою насичувати організм при зниженій швидкості осідання.

Якщо в крові помічені ознаки анемії (витаминозной, залізодефіцитної), це говорить як про дисфункціях підшлункової, так і про порушення в переробці вітамінів, що теж пов’язано з ШКТ.

Біохімічний аналіз

Аналітичні та дослідницькі дії терапевта не повинні закінчуватись на одному тільки ОАК (загальному аналізі крові). Найчастіше цієї діагностичної заходів недостатньо для отримання диференційованих результатів.

Біохімічне дослідження робиться при підозрі на більш серйозні захворювання, ніж панкреатит, — ракові пухлини. Воно передбачає пошук в крові наступних показників:

  • онкомаркери;
  • амілаза;
  • ліпаза;
  • еластаза.

Загальна картина при порушеннях функцій залози виглядає так:

  • кальцій в крові знижений, і чим більше, тим небезпечніше панкреатит;
  • збільшений показник холестерину і білірубіну (свідчить про блокування жовчних проток поблизу залози);
  • рівень білків починає знижуватися.

Але більш серйозні висновки дозволяє зробити дослідження перерахованих вище параметрів.

Амілаза — це ензим, призначений для переварювання речовин в кишечнику і шлунку. Але при порушеннях він може почати перетравлювати прямо ту залозу, що його виділяє, — підшлункову. У крові будуть поширюватися продукти розпаду з залишками амілази, потоки потраплять в бруньки, а звідти амілаза переноситься в сечу. Там цей показник тримається довше, підвищується швидше. В крові вже через 2-4 дні після початку запалення амілаза пропадає, тому не можна використовувати цей фермент як основу діагностики.

Він може і підвищуватися при сторонніх процесах і захворюваннях: вагітності, апендициті і т. д.

Далі перевіряють эластазу і ліпазу. Остання призначена для переварювання жирів. Вона підвищується в 85% випадків при запаленнях жовчних проток залози. Найбільш точним показником є підвищення еластази. Вона завжди різко зростає в середньому перебігу захворювання, що легко помітити за біохімічному аналізу крові.

Наявність в крові онкомаркерів говорить про початок ракових утворень. Підвищуються білірубін і деякі інші речовини.

Підводимо підсумки: коли проводять комплексний аналіз

Комплексний аналіз (використання всіх перерахованих методів) рідко призначається в медичній практиці. Часто достатньо застосувати лише один із способів діагностики крові або сечі, а при виявленні підозрілих показників підтвердити припущення за допомогою біопсії.

Всі процедури, які проводяться, коли обстежують пацієнта, повинні строго відповідати регламенту і рекомендацій лікаря.