Діагностика раку підшлункової залози

Діагностика раку підшлункової залози проводиться в умовах медичної клініки. Перед обстеженням обов’язково збирається анамнез скарг пацієнта, симптоми диференціюються від інших схожих захворювань.

 

Діагностика може бути проведена за допомогою томографії, біопсії, УЗД. Лише у 20% пацієнтів встигають діагностувати рак підшлункової залози на 1-2 стадіях, коли він ще операбельних і не дає метастази. Це пов’язано з відсутністю специфічних симптомів у хворих: схожі болю дає панкреатит й інші захворювання. Тому симптоматиці потрібно приділяти особливу увагу.

Збір симптомів

Перед зверненням до онколога фахівці мають з’ясувати, які є підозри з приводу ракового новоутворення. Пацієнт розповість терапевта свої неприємні відчуття. Більшість хворих роблять помилку, описуючи неповну картину хвороби. Вони опускають наявність симптомів, не пов’язаних з областю живота, наприклад: безпричинне підвищення температури, швидка стомлюваність, можлива поява крові в сечі. Таким ознаками слід приділяти увагу, не можна списувати їх на застуду або слабкі інфекційні захворювання.

Рак підшлункової залози на ранній стадії провокує наступний комплекс симптомів:

  • підшлунково-кишковий;
  • шкірний;
  • гематологічний;
  • нервовий.

Підшлунково-кишкові прояви раку можуть бути різні. Діагностика раку підшлункової залози починається з уточнення симптомів, пов’язаних з областю живота:

  • стілець з жировим нальотом;
  • бліді калові маси;
  • різке зниження ваги;
  • постійна печія;
  • безпричинне здуття;
  • часта діарея;
  • больові відчуття в області живота.

Дисфункції видільної системи часто виявляються потемнінням сечі. Найбільш поширений симптом — це болі в області залози. Але більшість пацієнтів відчувають ще й втрату апетиту, на основі якої виявляють неправильний діагноз. Зниження ваги не пов’язане з даним симптомом, тому що воно викликається змінами в роботі підшлункової залози.

Можливі нервові порушення при розвитку пухлини. Нервова система людини залежить від змісту шлаків і токсинів у крові. Підшлункова залоза частково бере участь у процесі фільтрації шкідливих речовин. Поява пухлини в області порушує цю функцію, жовчні протоки виявляються пережаті, і вміст жовчі потрапляє в тканини. В результаті нервові клітини виявляються пригніченими, що проявляється наступним чином:

  • зростає тривожність пацієнта;
  • спостерігається часта безсоння або швидка стомлюваність;
  • реакції організму стають загальмованими, повільніше проявляються навіть захисні рефлекси.

Шкірні прояви недуги — поширене явище. Можуть відзначатися зміни кольору шкіри в разі ураження шийки підшлункової залози або при інших ракових утвореннях.

Важливо! Потрібно пам’ятати, що симптоматика захворювання виражається по-різному в залежності від ураженої області. Диференціацією симптомів повинен займатися онколог.

Головне прояв шкірного відхилення — це жовтяниця.

Порушені функції залози не дозволяють належним чином проводити жовч, у результаті організм піддається інтоксикації, вираженою, в тому числі і желтушностью зовнішніх шарів епідермісу.

Шкіра починає свербіти. Неприємне відчуття може охоплювати будь-яку область. Сверблячка не супроводжується висипаннями, але наростає по мірі розвитку хвороби, і може бути до останнього не виділений як симптом, що супроводжує рак.

Гематологічна симптоматика


Рак підшлункової залози проявляється і змінами у складі крові хворого. При виявленні наступних 3 факторів можна говорити про розвиток ракової пухлини:

  • збільшення числа природних гормонів-онкомаркерів;
  • збільшення цукру в крові;
  • поява підвищеної кількості токсинів в судинах.

Цукор підвищується у зв’язку з порушенням вироблення інсуліну, за який частково відповідальна підшлункова залоза. Разом з цим може розвинутися цукровий діабет, що призведе до особливо небезпечного стану хворого. Збільшення токсинів пояснюється поширенням жовчі. Гормони-онкомаркери продукуються в посилених кількостях в діагностованих областях у зв’язку з тим, що їх найчастіше генерують самі пухлини. Однак і в звичайний час вони містяться в крові і іноді можуть підвищуватися з природних причин.

Аналіз крові обов’язковий для виявлення зазначених гематологічних симптомів. Він призначається вже після збору анамнезу зовнішніх проявів хвороби.

Види апаратної діагностики

Після збору анамнезу пацієнта направляють на обстеження. Обов’язково роблять біопсію для подальшої перевірки характеру тканин. При раку підшлункової залози проводяться наступні процедури:

  • спіральна комп’ютерна томографія з подвійним контрастуванням;
  • біопсія (взяття пункції) з перевіркою за допомогою комп’ютерної томографії;
  • біопсія з контролем за допомогою УЗД;
  • метод дослідження при операбельних пухлинах ПЕТ-КТ;
  • трансабдомінальна ультрасонографія (дослідження ультразвуком);
  • ендоскопічна ретроградна панкреатохолангіографія (ЭРПХГ);
  • ендоскопічний ультразвук з елементами біопсії, взяттям пункції.

Інноваційним і самим дієвим є метод діагностики за допомогою ПЕТ-КТ. Однак він застосовується у випадках операбельного раку. Пацієнт зазвичай спрямовується на стандартну біопсію з подальшим обстеженням томографією та УЗД. При цьому діагностуються і сусідні органи.

Дослідження за допомогою УЗД може бути зовнішнім (без введення в організм допоміжних інструментів) і внутрішнім, тобто методом ендоскопії. Іншими словами, це трансабдомінальне та ендоскопічне дослідження при онкології черевної порожнини.

Перший підтип передбачає використання апарату, шийка якого проходить по передній стінці черевної порожнини людини. За допомогою ультразвукових хвиль апарат зчитує і переносить зображення внутрішніх органів черевної порожнини на екран. Отриманий знімок розглядається на предмет відхилень від норм: утворена чи карцинома або доброякісна пухлина. Головний ознака розвитку пухлини — аномальні розміри і форма підшлункової залози.

При ендоскопічному дослідженні у шлунково-кишковий тракт вводиться апарат для ендоскопії через рот і шлунок. Із-за підвищених больових відчуттів при процедурі пацієнта вводять в стан наркозу, а проводить всі дії обов’язково лікар-гастроентеролог.

КТ (комп’ютерна томографія) при діагностиці пухлини залози широко використовується в лікарській практиці. КТ проводиться за допомогою пристрою з рентгенівськими променями і комп’ютера, який зчитує отримані діагностичні дані. Промені, проходячи крізь тканини, допомагають відтворити тривимірну модель положення внутрішніх органів. У результаті фахівець отримує повноцінну модель з кількох поєднаних знімків. Стандартні апарати КТ дають зображення нечіткого дозволу, але онкоцентри та обласні лікарні закуповують техніку з підвищеними характеристиками якості.

Діагностика за допомогою комп’ютерної томографії дозволяє дізнатися точне розташування пухлини або виявити її первинно.

На основі отриманих даних онколог робить висновок про операбельності новоутворення і в залежності від діагнозу призначає: хіміотерапію, променеву реабілітацію чи інший спосіб відновлення.

При біопсії пункції

Дослідження за допомогою біопсії передбачає взяття невеликого фрагмента хворий тканини пацієнта з області можливого розвитку пухлини. Зазвичай його беруть хірургічним шляхом, роблячи невеликий надріз. Нові технології тепер дозволяють проводити біопсію і за допомогою взяття невеликої кількості клітин з допомогою шприца. Обов’язково при взятті пункції область пухлини контролюється просвічуються установками: УЗД, рентгеном, за допомогою томографії. Це дозволяє точно розташувати пристрій для взяття тканини.

Ендоскопія теж використовується при пункціях, але з-за її хворобливості і складності воліють проводити хірургічне втручання або за допомогою шприца первинно діагностованим пацієнтам.

Тільки біопсія та клінічні аналізи із з’ясуванням характеру тканини можуть допомогти встановити точний діагноз. Дана процедура є обов’язковою.

Інші методи діагностики

Як перевірити підшлункову залозу без оперативного втручання? Ще одним способом є позитронно-емісійна томографія (ПЕТ).

Саме ПЕТ вважається самим щадним методом і застосовується для визначення операбельності новоутворення. Ракові клітини споживають підвищену кількість енергії. Це було з’ясовано при онкологічних дослідженнях, та інформацію використовували для створення нової методики. В організм вводиться комплекс радіоактивних елементів, які не надають згубний вплив на здоров’я. Звичайні тканини і клітини не поглинають їх, а ось ракові схильні приймати все, що може дати енергію. Тканини, поглинули радіаційні маркери, легко помітити при подальшому дослідженні за допомогою КТ (обстеження буде комплексним, тобто ПЕТ-КТ). Рак найчастіше діагностується саме таким шляхом.

Для цієї мети використовують і ендоскопічне обстеження. Гастроентеролог вводить в організм ендоскоп, який проводить катетер в залози і жовчні протоки. З цього катетера в організм надходить речовина-маркер, яке здається контрастним при обстеженні рентгеном. На основі просування вмісту жовчних проток робиться висновок про наявність у них перешкод. Якщо щось заважає, велика ймовірність пухлини.

Після цього обстеження беруть пункцію, щоб визначити характер пухлини — злоякісний або доброякісний. Залежно від цього пацієнт або проходить лікування з видаленням, або курс підтримуючої терапії до летального результату.

Аналізи крові при підозрах на рак

При раку підшлункової різко зростає рівень білірубіну, тому в першу чергу перевіряються його показники. Потім з’ясовується вміст хімічного елемента CA 19-9 з підозрою на рак. Цей елемент з’являється в крові в основному при розвитку ракових пухлин, хоча може і при доброякісних утвореннях. Тому діагностика методом дослідження крові — це тільки звуження підозр, але не кінцевий спосіб визначити наявність або відсутність пухлини.

Рак підшлункової залози діагностується комплексно, за допомогою сучасної апаратури, онкомаркерів, а також перевірених методів КТ і УЗД. Без збору первинного анамнезу правильна діагностика неможлива, тому людині дуже важливо слідкувати за власним станом при перших ознаках порушень. Правильна і своєчасна діагностика можлива лише за умови, що пацієнт в повній мірі і вчасно висловив всі свої нездужання. Якщо зволікати зі зверненням до фахівця, знижується ймовірність одужання.