Гастроезофагеальний рефлюкс з езофагітом

Багато людей, які віддають перевагу не дотримуватися порад сучасних дієтологів на рахунок споживання здорового раціону харчування, стикаються з таким захворюванням, як гастроезофагеальний рефлюкс з езофагітом.

Скорочено прийнято називати патологію ГЕРХ. Така назва буде використано в статті надалі.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба з езофагітом часто зустрічається в лікарській практиці.

Анітрохи не дивно, що лікарі зійшлися на думці, що її потрібно позначити, як найпопулярніша хвороба третього тисячоліття. За останні роки частота виникнення патології підвищилася в кілька разів.

В рамках даної статті пропонується розібратися в недугу більш докладно, зрозуміти, що за лікування показано при діагнозі і чому не потрібно відкладати свій візит до лікаря при появі перших ознак збою в роботі системи стравоходу.

Отже, давайте починати прямо зараз!

Прояв хвороби

Гастроезофагеальний рефлюкс з езофагітом має яскраву клінічну картину і виражені ознаки.

Тут варто зазначити, що збої будуть присутні не тільки в роботі стравоходу. Постраждають і інші органи системи травлення, а тому людина зіткнеться з низкою неприємних проявів недуги. Нижче буде представлено докладний опис. Симптоми:

Печія


Рефлюксний езофагіт з приставкою гастро характеризується появою в роті гіркоти у хворого. Печія стає наслідком контакту вмісту шлунка та слизової оболонки стравоходу.

Людина може відчути печіння в області грудини. Найчастіше, симптом проявляється після трапези з жирним стравою, кавою, шоколадом, спиртними напоями або ж газованої води.

Печіння може бути присутнім в якості слідства підйому хворим сильного вантажу, різких нахилів вперед, тривалого перебування в положенні лежачи або ж навантаження підвищеної складності. Не винятком стане випадок печії у людини, яка звикла носити тісний одяг.

Щоб протистояти даного симптому, лікар призначає хворому курс антацидних препаратів.

Відрижка

Не менш часто ГЕРХ з езофагітом зустрічається з таким симптомом, як відрижка. Вона кисла і гірчить.

Пов’язано це з тим, що вміст шлунка виявляється в області стравоходу, а також у роті. Це явище притаманне найчастіше після трапези або ж, коли людина лягати.

Може виникати після споживання газованих напоїв або ж у випадках сильного фізичного навантаження.

Дисфагія з одинофагией

При загостренні, може спостерігатися різке скидання ваги і больовий синдром при ковтанні їжі. Ці симптоми посилюються, локализируясь по стравоходу, піднімаючи грудну клітку і область між лопатками.

Блювотні позиви

Хворий може зазначити регургітацію. Це симптом, пов’язаний з блювотою. Виникає він при застійному явищі езофагіту.

Додаткові симптоми

Кожен з вищевказаних ознак недуги може бути доповнений запаленням легенів аспіраційного характеру, якщо виникнуть ускладнення.

Не винятком є ситуації, коли починається вагусный рефлюкс. Патологія пов’язана з контактом вмісту шлунка та м’яких тканин області стравоходу. Супроводжується стан нападами задухи, кашель, дисфонией, коронарним спазмом.

Позастравохідні ознаки

З боку інших органів можливе запалення глотки або гортані, можуть бути проблеми з зубами. Не винятком є запальний процес носових пазух.

Деколи, недуга може супроводжуватися збоями в роботі серцево-судинної системи, ішемією, порушенням кровопостачання.

З лівого боку грудини можливо прояв болю. Тільки препаратами зняти цей синдром не вдасться.

Цілком ймовірно, що хворий буде нарікати на появу кашлю, задишки, нестачі кисню. Супроводжуються такі симптоми випадками розвитку бронхіальної астми.

Якщо ж будуть відсутні потрібні фізичні навантаження або ж людина зіткнеться з психоемоційним напруженням, цілком ймовірно, що почне розвиватися ГЕРХ.

Недуга потребує кваліфікованої допомоги лікаря. У зворотному випадку уникнути ускладнень не вдасться. Якщо ж патологія діагностується на ранній стадії розвитку, вилікувати її буде набагато легше.

А ось затяжне розвиток недуги супроводжується злиттям пошкоджень. Ерозії вразять слизову стравоходу в повній мірі. Тим самим даючи зрозуміти про свій перехід в хронічну форму.

Як тільки у людини стали з’являтися вищеназвані симптоми, відкладати свій візит до лікаря не можна.

Чому виникає ГЕРХ

Якщо говорити про основну причину розвитку патології, то тут варто зазначити, що винуватим буде ретроградний закид в стравохід вмісту самого шлунка.

Найчастіше, відбувається це явище по причині виходу з ладу сфінктера, що розділяє шлунок і стравохід між собою.

Але це далеко не всі причини, чому людину наздоганяє ГЕРХ. Вся справа в тому, що на стан стравоходу може вплинути навіть вагітність у випадку з жінками. Не винятком є шкідливі звички, а зокрема – куріння.

Порушити властивості ШКТ вмісту може пепсин, жовчна кислота або ж соляна. Негативно впливає на розвиток хвороби наявність у людини надмірної маси тіла, підвищення тиску усередині черевної порожнини, зниження кліренсу стравоходу, а також прийом засобів медикаментозної терапії, спрямованих на зниження гладкомышечного тонусу.

До факторів розвитку ГЕРХ також прийнято відносити випадки зниження сил захисної системи слизової оболонки стравоходу, гиперацидотические стану, а також порушення моторної завдання травного тракту, а саме: збої у верхніх відділах органів.

Вразити гастроезофагеальний рефлюкс без езофагіту або ж з супроводжуючою патологією може і дітей. Пропонується зупинитися на цьому питанні більш детально в наступному розділі.

ГЕРХ у дитини

Основним фактором, що сприяє розвитку ГЕРХ у пацієнтів дитячого віку, лікарі називають той факт, що нижній відділ сфінктера, що розділяє шлунок і стравохід, все ще не дозрів.

Цей орган здатний перешкоджати виходу їжі із шлунка, щоб вона не потрапила знову в канал стравоходу.

Діти дуже часто стикаються з проявом даної патології. Причин для цього багато.

Це може бути збої в функції стравоходу, наслідок важких пологів, фіксування високого внутрішньочерепного тиску, церебральний параліч, звуження порожнини проходу виносного тракту шлунка.

Не винятком ГЕРХ у дітей при онкології, а також даний недуга може бути наслідком проведення операції з резекції шлунка.

Прояв ГЕРХ у дитини пов’язане з гикавкою, важким диханням, прискореним кашлем, зокрема синдром збільшується в нічний час.

Також маленький пацієнт може погано їсти, скаржитися на біль у шлунку, ригати, відчувати приватні позиви. Може бути відрижка і часте зригування.

Обов’язково варто проявити уважність батькам і звернутися за допомогою до лікаря. Лікувальна терапія в повній мірі буде залежати від того, якими ознаками дає про себе знати ГЕРХ.

Також лікар бере до уваги загальний стан здоров’я пацієнта, його вікові дані, інші захворювання.

Щоб не допустити розвитку ГЕРХ, батькам потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря, стежити за правильністю харчування чада.

Класифікаційне ділення недуги

Якщо звертатися до нормативними показниками середньої людини, то прийнято вважати нормальну кислотність в стравоході в межах 6-7.

А от, якщо в стравоході виявляється їжа з шлунку, в тому числі соляна кислота, показник різко впаде до 4. Подібний стан лікарі позначають, як кисле.

Якщо кислотність від 4 до 7 стравоходу, то ставиться діагноз слабокислого рефлюксу. А ось сверхрефлюкс діагностується на тлі зниження рівня менше показника 4.

При попаданні в порожнину стравоходу вмісту шлунка і кишечника, спостерігається включення в процес жовчних пігментів і лізолецитину.

В таких ситуаціях немає гарантій, що кислотність не підніметься понад 7. Цей стан отримав назву лужне.

Небезпека ГЕРХ

Основна небезпека патології полягає у розвитку ускладнень. Це можуть бути стриктури стравоходу, виразково-ерозивні ураження органу, кровотеча, розвинуте з ерозій і виразок, формування стравоходу Баррета. Останній стан є найбільш небезпечним з перерахованих.

Супроводжується воно заміщенням тканин циліндрично шлункової поверхнею. В подальшому подібна метаплазія збільшить ризик розвитку онкології стравоходу.

Не варто відтягувати огляд хворого у фахівця. Самолікування є протипоказаним. Лише визначивши точний діагноз, уточнивши дані стану організму людини, доктор підбере ефективне лікування для пацієнта. Йому ж в свою чергу варто дотримуватися всі призначення.

При дотриманні вищевказаних умов, людина може убезпечити себе від розвитку ускладнень на фоні ГЕРХ.

Діагностичні заходи

На прийом пацієнту потрібно прийти або безпосередньо до гастроентеролога, або записатися до терапевта, який в подальшому дасть направлення до вузького спеціаліста.

Важливе значення буде нести проходження консультації у оториноларинголога, пульмонолога, кардіолога, хірурга.

Останній спеціаліст внесе свою лепту в курс лікування, якщо медикаментозна терапія не призвела до одужання.

Діагностичні заходи гастроезофагеального рефлюксу включають проходження рентгену, ендоскопічного дослідження стравоходу, визначення кислотності.

Також показано манометрическое дослідження сфінктерів стравоходу, біопсія при підозрі на розвиток недуги Баррета, а також сцинтіграфія з використанням радіоактивних речовин.

Звичайно ж, це далеко не повний перелік методів діагностики. Він може змінюватись в залежності від стану організму людини. але найчастіше лікарі призначають лише ці заходи, а також проводять огляд та опитування пацієнтів.

Лікувальний курс

При визначенні діагнозу ГЕРХ, лікар спирається на консервативні способи лікування. Але може бути показано хірургічне втручання.

Для ГЕРХ притаманне медикаментозне вплив, що передбачає введення антацидів. Ці препарати дозволять знизити кислотні показники вмісту шлунка.

Не менш корисними в лікуванні стануть засоби, що здатні блокувати секреторну функцію шлунка. Тут можуть бути задіяні інгібітори протонної помпи.

Також лікар може призначити прийом прокінетиків. Дані кошти спрямовані на нормалізацію роботи ШКТ, а в точності моторної функції.

При забросе шлункового вмісту, рекомендується задіяти в лікуванні засоби, що включають в свій склад урсодезоксифолиевую кислоту.

Лікар обов’язково відзначить, що приймати кошти седативної групи або ж антизолинэргические препарати, транквілізатори і блокатори кальцієвих каналів не можна при курсі терапії при ГЕРХ. Також табу накладається на інші ліки, що здатні викликати рефлюкс.

Рекомендовано на час лікування припинити робити нахили вперед або ж лягати, тільки що поївши. Потрібно під час сну лежати з піднятою головою.

Вдома можна підкласти побільше подушок, а ось при стаціонарному лікуванні показано підняти головний кінець ліжка.

Також не варто носити одяг, що стягує тіло занадто сильно. Потрібно відмовитися від корсетів, бандажів.

Все це здатне підвищити внутрішньочеревний тиск, що провокує порушення в роботі стравоходу. Звичайно ж, варто відмовитися від тютюну і спиртного.

Медикаментозна терапія ставить перед собою мету поліпшити моторику і налагодити кислотні показники.

Може бути прописаний хворому прокінетик Домперидон або його аналог Метоклопрамід. Ці препарати мають властивості підсилювати тонус нижнього сфінктера стравоходу, сприяти поліпшенню транспортування їжі в кишечник з порожнини шлунка.

Лікар може виписати Фаосфалюгель, Маалокс, Альмагель. Ці кошти мають антацидний вплив, вони здатні інактивувати соляну кислоту, адсорбувати жовчні кислоти.

А ось як репаранта для прискорення загоєння стінок, що постраждали від виразкової перфорації прийнято виписувати Мізопростол, Даларгін або ж Обліпихова масло.

На рахунок точного дозування і курсу прийому говорити не можна. Ці дані зможе визначити лікар, оцінивши стан людини і ступінь протікання патології стравоходу.

У випадках з хірургічним лікуванням, показана операція. Призначається вона при сильній кровотечі або ж вираженому звуженні просвіту стінок стравоходу.

Після проведення хірургічного втручання пацієнта чекає довгий і трудомісткий курс відновлення, обов’язково під контролем лікаря.

Запобігання недуги

В цілях закріплення ефекту одужання після лікувальної терапії або ж, щоб не допустити рецидив патології, варто дотримуватися списку рекомендацій кращих фахівців в області гастроентерології:

  1. потрібно нормалізувати вагові показники тіла;
  2. позбутися від звички палити і не зловживати спиртними напоями, кавою;
  3. потрібно скласти раціон живлення так, щоб у ньому не було продуктів, здатні підвищити тиск органів всередині черевного простору. Сюди варто віднести газовану воду, пиво, бобові;
  4. краще поменше є борошняне, шоколад і його похідні, цитруси, жирне, смажене. Також по мінімуму в раціоні повинні бути присутніми редька, редис, спеції;
  5. важливо налагодити режим харчування у відповідності з дробовим раціоном. Їсти стоїть за 5-6 прийомів, але порції не повинні бути більш 250 гр.;
  6. їжу потрібно добре прожовувати;
  7. під час трапези не варто вступати в спілкування з співрозмовниками;
  8. піднімати вантажі заборонено більше 8-10 кілограм;
  9. спасти стоїть з піднятою головою на 10-15 сантиметрів вище, ніж саме тіло;
  10. не можна приймати таблетки, що здатні розслабити нижній сфінктер стравоходу. Всі медикаментозні курси повинні бути обговорені з лікарем;
  11. варто уникнути положення лежачи після трапези. Прилягти можна через 3 години.

Народні засоби проти рефлюксної хвороби

Нетрадиційна медицина рекомендує при ГЕРХ приймати щодня по 3 рази по 1 ч. л. обліпихової олії або ж шипшини.

Можна приготувати чай з 2 ст. л. листя подорожника і 1 ст. л. звіробою. Змішати трави потрібно з 500 мл окропу. Через 30 хвилин напій буде готовий до споживання. Приймати його треба по 0,5 ст. з ранку.

Лікування патології за допомогою народних засобів неофіційною медицини має бути обговорена з лікарем.

Також показаний прийом мінеральних вод, але на останній стадії лікування недуги. Це дозволить закріпити ефект одужання.