Кандидозний стоматит у дорослих

Кандидозний стоматит у лікарській практиці зустрічається досить рідко. Дане захворювання має властивість вражати слизовий покрив ротової порожнини.

Щоб усунути стоматит кандидозного виду лікарі рекомендують вдатися до комплексного лікування, що передбачає прийом медикаментів, а також використання народних коштів медицини.

При узгодженості терапії з лікарем, пацієнт може розраховувати на видужання найближчим часом.Причини патології

Вплинути на розвитку кандидозного стоматиту може неправильний раціон харчування людини. Якщо в ньому відсутні необхідні мінерали і вітаміни, цілком ймовірно, що на подібному тлі почне розвиватися кандидоз у роті.

Причиною появи кандидозного стоматиту може бути стресова ситуація. Якщо людина сильно хвилювався, на мові може утворитися білий наліт творожистой маси.

У таких ситуаціях поки не буде повністю врівноважений психічний стан, розраховувати на одужання не варто.

Вірусне зараження або ж бактерії здатні стати збудниками кандидозної форми стоматиту.

Якщо імунна система дасть хоч найменший збій гриби Кандида тут же почнуть діяти, згубно впливаючи на стан здоров’я людини.

При травмуванні ротової порожнини, а точніше слизової оболонки також може розвинутися кандидоз.

Дуже часто люди з даним видом патології відзначають, що почалося прогресування захворювання після прикусу мови або ж щоки.

Це також може статися при поїданні твердої їжі або ж у випадках носіння коронки на зубах.

Ранка в подальшому може зажити без медикаментозного втручання, але деколи може знадобитися консультація лікаря, щоб надалі не зіткнутися з ускладненням травми слизової оболонки рота.

Люди з такими патологіями, як цукровий діабет, синдром Шегрена, а також вагітні жінки більше за інших схильні кандидозному стоматиту.

Обумовлено це підвищеною кількістю цукру в крові, сильної сухістю в роті, а також зміною гормонального фону.

У випадках з підвищеною сухістю в роті, потрібно не використовувати ополіскувачі на постійній основі. Подібні засоби ще більше підсушать слизову, а також поверхня мови, тим самим провокуючи хвороба.

Звичайно ж, не варто забувати про важливість заходів особистої гігієни. Зокрема, це необхідно віднести до тих людей, що на регулярній основі носять протези для зубів.

Кандидозний стоматит у дорослих може бути спровокований тривалим прийомом засобів антибактеріальної терапії.

Подібні випадки дуже часто зустрічаються на практиці. Вся справа в тому, що антибіотики і кортикостероїдні засоби призводять до розвитку атрофічної форми кандидозного стоматиту.

Супроводжується кандидозний стоматит у дорослих сильним печінням у роті, сухість, а також не правильної роботи смакових рецепторів.

Лікар при огляді виявить, що ротова порожнина набула криваво-червоний колір, що має глянсову поверхню.

Механізм розвитку патології

Недуга спровокований грибками, які отримали назву Кандида. Вони присутні на слизовій оболонці рота на постійній основі, але їх кількість невелика.

При ослабленні сил організму, спостерігається їх активний ріст. Аналогічне явище супроводжує зниження імунного захисту, гормональні перебудови, ВІЛ-інфікування, туберкульоз і цукровий діабет. Характеризується стоматит великим висипанням та нальотом.

По консистенції він буде нагадувати сир. По мірі розвитку патології утворився під покровом з’являться ерозійні вогнища. Вони будуть приносити пацієнту біль і дискомфорт.

На тлі подібного ураження слизова буде гіперемована, а також сильно звіт. В майбутньому ерозія поширитися по тканинної оболонки рота, губ, а також ділянки близько даних місць.

Симптоматика прояви патології

Лікарі розрізняють гострий стоматит кандидозного виду і хронічний. Насправді патології дуже схожі між собою. Відрізняють їх всього кілька проявів.

При гострій формі кандидозного стоматиту характеру мовою і ротової порожнини (щоки, ясен) буде присутній білий наліт. Побачити його можна навіть не досвідченим оком.

При наявності білого нальоту можна спробувати його прибрати за допомогою ватного тампона.

Зніметься він дуже просто, але під масою виявиться слизова оболонка, що має явні симптоми, які підтверджують, що в організмі спостерігається запалення.

Вона яскраво-червоного відтінку, може опухнути. Більшість людей відзначають, що при кандидозному стоматиті їсти дуже боляче, так і в роті спостерігаються дискомфортні відчуття.

Якщо від недуги постраждала дитина, він буде дуже примхливий, легко піддаватися роздратуванню, погано спати і навіть повністю відмовитися від сну.

Варто знати, наскільки важливо правильно підійти до терапії, якщо поставлений діагноз кандидозний стоматит.

Лікування дорослих і дітей буде комплексним і досить трудомістким. У зворотному випадку — хвороба легко переходить в хронічну форму. Пацієнт зіткнеться з палінням у роті, болем, а також проявиться почуття ускладненого ковтання.

Ризик того, що хвороба перейде в хронічну також великий, якщо є одна з таких патологій, як СНІД, цукровий діабет.

При цьому порожнину рота зазнає суттєвих змін. Вона знайде не тільки червоний колір, але і великі вогнища ерозії, вкриті нальотом за типом творожистой маси.

Коли спостерігається кандидозний стоматит, лікування дорослих буде тривалим. Важливість терапії під наглядом лікаря не варто недооцінювати, так як постраждати від хвороби можуть інші органи, наприклад, кишечник, стравохід або ж гортань.

Діагностичні заходи

Лише після огляду у фахівця стане зрозуміло, як лікувати кандидозний стоматит. Не завжди обійдеться лише цією процедурою. Часом, потрібно здача лабораторних аналізів.

Пацієнту потрібно звернутися в місцеву стоматологічну поліклініку. Лікар проведе огляд і дізнається про скарги хворого.

В подальшому стоматолог візьме мазок порожнини рота. Може знадобитися ПЛР-дослідження, проба на антигени Кандида, яка є внутрішньошкірної алергічної, гістологія.

Якщо ж відсутній потрібний результат після досить тривалого терапевтичного лікування, лікар-стоматолог може направити хворого на консультації до імунолога і терапевта. У випадку з дітками, буде потрібна допомога педіатра.

Терапевтичний вплив

Основною метою терапії буде усунення джерела, який і спровокував кандидозний стоматит.

Лікування дорослих також передбачає усунення симптоматики та відновлення слизової оболонки, яка була вражена грибком.

Лікар призначає комплексний курс, що включає медикаменти, терапевтичні методи і домашнє лікування.

Починається він з обробки слизової оболонки рота. Стоматолог знеболить ділянку за допомогою гелю або спрею.

Ця процедура не передбачає введення ін’єкції. В подальшому видаляється наліт, в цих цілях лікар використовує спеціальний тампон, який змочений в антисептику.

Мета накладання аплікацій полягає у відновленні слизової оболонки. В подальшому пацієнту буде призначена схема лікування, яка не повинна викликати труднощів при самостійному виконанні.

Наступний візит може бути лише після проведення лікувального курсу в лікарню, щоб лікар міг оцінити наскільки усунутий кандидозний стоматит.

Лікування дорослих дозволяє реалізовувати самостійну обробку ураженої ділянки, а тому відвідувати лікаря не потрібно буде кожен день до повного одужання.

Збій імунної системи має прямий взаємозв’язок з кандидозным стоматитом, а тому для досягнення успіху в лікувальних заходах, варто вдатися до дотримання збалансованого раціону харчування.

Потрібно наситити меню хворого вітамінами і корисними мінералами. Якщо є така можливість, то живлення не повинно містити шкідливі хімічні складові.

Лікувальний курс стоматиту у дітей

Якщо дитині поставлений діагноз легкої форми кандидозного стоматиту, передбачається використання йолинола, соди, а також анілінового барвника, але з 1% розчином.

Важливо відзначити, що навіть після усунення явних ознак кандидозу, припиняти обробку рота не варто.

Потрібно продовжити лікування на пару діб, після консультації з лікарем процедуру можна зупинити. Це дозволить уникнути появи рецидиву кандидозного зараження стоматитом.

При кандидозному стоматиті гострої форми потрібно використовувати антигрибкові засоби сучасного зразка.

Не потрібно вдаватися до самолікування дитини. Такий самовпевнений вчинок не дасть належного ефекту, та й зможе нашкодити малюкові.

Тільки лікар здатний після очної консультації виписати препарат і визначити дозування. Курс лікування буде визначено в індивідуальному порядку.

При терапії кандидозного стоматиту у дітей старшого віку, власне, як і для дорослих, прийнято використовувати різні протигрибкові засоби.

Призначають їх лікар, адже самолікування не дасть належного ефекту. Деякі види засобів з аптеки супроводжуються ряд протипоказань, а тому здатні при безграмотному використанні спровокувати ускладнення стану здоров’я людини.

Також в курс лікування входять засоби, що дозволяють підвищити імунітет. Потрібно буде дотримуватися гігієни рота.

Якщо слідувати правильно підібраному курсу лікування лікарем, виконувати всі його рекомендації, то подібних заходів буде достатньо, щоб протягом 2-х тижнів позбутися патології зовсім.

При тяжкого та середнього ступеня протікання патології передбачається прийом Флуконазолу, Микосиста, Ирунина, Ітраконазолу.

Але потрібно розуміти, що лише досвідчений лікар здатний підібрати дієве лікування, яке не нашкодити хворому ще сильніше.

Плюс до всього, рекомендовано ознайомитися з інструкцією використання препаратів, яка йде в комплекті.

При кандидозному стоматиті, який вразив губи, потрібно використовувати протигрибкову мазь.

Це може бути Левориновая або ж Ністатинова мазь. При нанесенні потрібно використовувати невелику кількість засобу, щоб покрити тонким шаром уражену ділянку.

Не варто наносити мазь більше 2-х разів на добу. Потрібно виключити ймовірність попадання засобу в рот, а тому після використання його не варто їсти протягом години і стільки ж протипоказано пити воду. Курс лікування складе 12 діб.

Використання місцевих антисептичних засобів також допоможе протистояти Кандиде. Це Димексид, Мірамістин або ж Фурацилін.

Подібні розчини вдало прибирають грибок, але не сильно сушать слизову оболонку рота. У добу потрібно полоскати рот по 8 разів. Але у випадку з Мірамістином – не більше 4-х разів.

При обліку використання зубних протезів, хворий повинен дотримувати гігієнічні рекомендації.

Протез потрібно мити за допомогою спеціальних засобів, використовуючи зубну щітку. На ніч його краще зовсім не надягати, нехай на це час протез знаходиться в спеціальному розчині Хлоргексидину, його можна без проблем купити в аптеці, та ще й за дуже приємною ціною.

Безсумнівно, лікування кандидозного стоматиту вимагає і сил, і часу. Але при правильному налаштуванні одужання настане 100%.

Рекомендації лікарів

  1. під час лікування стоматиту не потрібно пити чай і каву, а також будь-які інші гарячі напої. Акцент потрібно робити на чисту воду, прохолодний компот, сік. Найкраще споживати напої з допомогою трубочки;
  2. у пріоритеті буде м’яка їжа, яку легко ковтати. Потрібно забути про фаст-фуді. Краще харчуватися м’ясними мусами, вареними овочами і кашами. Ці страви повинні увійти в ваш раціон;
  3. рекомендується полоскати рот за допомогою підсоленої води. Робити це потрібно ретельно;
  4. ті люди, які хоча б 1 раз постраждали від кандидозної форми стоматиту, назавжди включили себе в групу ризику. Не можна нехтувати профілактичними заходами по попередженню молочниці, потрібно дотримуватися здорового дієтичного харчування, дотримуватись заходів гігієни рота, а також не піддавати себе стресових ситуацій;
  5. при появі перших симптомів захворювання не варто відкладати свій візит до лікаря. Лише разом з підтримкою лікаря можна досягти якнайшвидшого позбавлення від такого неприємного недуги, як стоматит, викликане грибком Кандида.

Активне лікування травами кандидозного стоматиту

Щоб усунути прояв неприємної симптоматики патології рекомендується задіяти в комплексній терапії трав’яні настої і збори.

Ці засоби відрізняються масою корисних ефектів. Вони можуть зняти запалення, допомогти ранки в ротовій порожнині швидше зажити, а також відновити імунну систему, наповнивши організм силами.

Збір трав для полоскання №1

Найбільшою популярністю користуються такі трави, як череда, ромашка, чистотіл і шавлія.

Щоб зробити корисний розчин, потрібно взяти по 20 гр. вищевказаної трави і змішати з 1 ст. окропу. Настоянка повинна постояти до повного охолодження.

Після її варто процідити. Ось і все, корисним збором можна полоскати рот по 8 разів на добу при кандидозному стоматиті.

Збір трав для полоскання №2

В цілях регенерації тканин ротової порожнини рекомендується зробити відвар з трав материнка, шипшина та берези у кількості по 2 ст. л. кожної і 1 л окропу.

Відвару потрібно дати вистоятися 24 години. Тільки після цього його потрібно процідити. Використовується також для полоскання ротової порожнини.

Збір трав для полоскання №3

Не менш хорошими відгуками славиться відвар із звіробою, перстачу і синьоголовки. Трави потрібно взяти по 1 ч. л. і змішати з 500 мл окропу.

Настоянка нехай постоїть 2 години а після її потрібно процідити. Полоскати так само, як і в двох попередніх випадках варто по 8 разів на добу.

Народні рецепти медицини

Незважаючи на те, що є безліч народних способів зняти запалення в ротовій порожнині, виділяють з їх числа такі рецепти.

Використовувати їх можна при кандидозному стоматиті, але врахуйте, що робити це варто після проходження консультації у лікаря.

Кожен організм є індивідуальним, а тому невідомо, який ефект може чекати при нераціональному використанні рецептів народної медицини.

Рецепт 1

Щоб купірувати симптом і розвиток стоматиту кандидозної форми, варто обробити слизову оболонку соком моркви, капусти або ж калини.

Наносити склад потрібно на ерозії утворилися в кількості 4 рази на день.

Рецепт 2

Корисними будуть аплікації на основі олії обліпихи або шипшини. Подібні заходи варто проводити по 6 разів на добу.

Рецепт 3

Щоб прискорити процес загоєння слизової рота, потрібно взяти кашку, приготовлену з часнику, меду і цибулі. Все це дозволить знищити патогенні мікроорганізми, що провокують розвиток недуги.

Кашка наноситься на 15 хвилин на поверхню ранок. Робити це варто по 2 рази на добу. Але перевищувати зазначену дозу не потрібно, це лише зашкодить хворому.

Рецепт 4

Можна зробити пасту. У її складі буде мед, ксероформу та риб’ячий жир. Компоненти потрібно використовувати в рівних пропорціях.

Використовувати пасту варто по 3 рази на добу. Курс лікування розрахований до тієї пори, поки ерозії не вилікуються.

Рецепт 5

На запалену порожнину можна прикладати кашку алое або ж наносити сік рослини. За часом процедура займає 30 хвилин. Виконувати її потрібно не більше 2-х разів на добу.

Рецепт 6

Підсушити ранки можна синькою, йодом або зеленкою. Ці засоби надають антибактеріальну дію.

Тільки, незважаючи на всі позитивні властивості даних коштів, використовувати їх варто з великою обережністю, так як не виключений факт подразнення слизової оболонки.

Рецепт 7

Для лікування важкої форми патології кандидозного стоматиту варто використовувати розчин прополісу. Купити його можна в аптеці.

Засіб носить швидкодіючий характер, а тому в перші години використання його можливо полегшення.

Завдяки прополісу можна зняти запалення і анестезувати біль слизової.

Рецепт 8

Галун є старовинним народним засобом. Для стоматиту його варто розбавити у воді. У такому випадку вийти чудодійний розчин для полоскання рота.

Якщо ж вражений рот, можна робити примочки з галуном. Це дозволить швидко загоїти ранки.

Підводячи підсумки

Кандидозна форма стоматиту передається побутовим шляхом і статевим також. Саме з цієї причини не потрібно вступати в контакт з людиною, яка хвора недугою. Потрібно користуватися окремими побутовими і столовими приладами.

Підхопити недугу може дитина від матері, яка заражена вагінальної молочницею або ж перехворіла даними недугою під час вагітності.

Діти можуть заразитися, граючи іграшками зараженого дитини, а дорослий переймає хвороба у малюка, якщо облизнет його пустушку. В такому випадку є ризик заразити дитину стоматитом.

Не варто забувати про заходи профілактики захворювання і при першому ж прояві симптоматики правильним рішенням стане піти на прийом до лікаря.