Контрикал при панкреатиті

В упаковку, що містить Контрикал, інструкція по застосуванню при панкреатиті вкладається в обов’язковому порядку. У ній вказано склад засобу, показання та протипоказання, особливості дозування та тривалість лікування.

 

Форма випуску та склад препарату

Контрикал — препарат, що нормалізує роботу підшлункової залози при гострому панкреатиті. Виготовляється з тканин легенів великої рогатої худоби. Засіб випускається у вигляді мелкокристаллического білого порошку для приготування розчину для ін’єкцій. Стерильні флакони упаковані в пластикові блістери і покладені в картонну коробку. У неї включена ще 1 підкладка з ампулами, що містять фізіологічний розчин. У наборі 10 флаконів з порошком і така ж кількість ампул. У продажу представлені різні варіанти розфасовки: ампули можуть включати 10000, і 50000 30000 ОД.

Основна активна речовина Контрикал — апротинін. В якості додаткового компонента в склад входить манітол. Препарат використовується для ін’єкцій та крапельниць, рекомендований при ускладненнях панкреатиту, післяопераційних станах, різних шоках. Продається за рецептом лікаря, термін зберігання зазначений на упаковці. Препарати, що містять апротинін, можна зберігати протягом 3 років, особливі умови не вимагаються. Після розкриття ампул їх вміст потрібно використовувати відразу ж. Засіб належить до нетоксичним і малонебезпечних, незатребуване ліки утилізується разом з побутовим сміттям.

Показання до застосування


Контрикал дозволено використовувати тільки під контролем лікаря. Препарат рекомендований при:

  • гострій фазі панкреатиту;
  • хронічному панкреатиті зі схильністю до рецидивів;
  • некрозі підшлункової залози;
  • травматичному, опіковому, геморагічному або токсичному шоці;
  • операції на підшлунковій залозі;
  • обширних внутрішніх кровотечах;
  • набряку Квінке;
  • травматичних пошкодженнях м’яких тканин;
  • післяопераційному паротиті.

При гострому або хронічному панкреатиті препарат здатний:

  • відновити фібринові волокна тканин;
  • протидіяти розкладання білків;
  • нормалізувати обмінні процеси в тканинах.

Контрикал можна використовувати в якості профілактичного засобу. Він попереджає ускладнення після операції на підшлунковій залозі та органах, розташованих в безпосередній близькості. Ліки призначають навіть новонародженим дітям, головне — підібрати точне дозування. Основне завдання препарату — інгібування ферментів шляхом утворення білкових просторових структур. Активна речовина частково метаболізується в органах ШКТ, через 10 годин велика частина кошти виводиться разом із сечею, не накопичуючись в печінці чи нирках.

Протипоказання і побічні ефекти

При виборі будь-яких сильнодіючих засобів потрібно враховувати протипоказання. Контрикал не рекомендується використовувати при:

  • полівалентній алергії;
  • вагітності у терміні до 12 тижнів;
  • лактації;
  • ДВЗ-синдромі;
  • зниженому артеріальному тиску;
  • гіперчутливості до активної речовини.

Препарат добре поєднується зі спазмолітиками і знеболюючими. Однак його не можна приймати разом з Стрептокіназою та Урокіназою, так як апротинін буде гальмувати активність цих коштів.

Ліки не використовують одночасно з антибіотиками та розчинами, які містять декстран, ліпіди та амінокислоти.

Найчастішим побічним ефектом вважається виражена алергічна реакція. Ризик зростає при повторному використанні препарату. При передозуванні можливі такі неприємні симптоми:

  • тахікардія;
  • гіпотонія;
  • порушення свідомості;
  • психози і галюцинації;
  • посиніння шкірних покривів;
  • підвищення рівня креатиніну в крові;
  • нудота і блювання;
  • запаморочення.

В окремих випадках реєструється розвиток місцевого тромбофлебіту в місці проколу вени, що супроводжується почервонінням шкіри, набряком, болем. Неприємні симптоми минають через декілька годин після введення препарату. Зняти набряки, почервоніння і свербіж допоможуть антигістамінні таблетки. Однак при стійкої негативної реакції терапію доведеться скасувати.

Як використовувати засіб?

Препарат призначений для внутрішньовенного введення. Дозування кошти призначається індивідуально, залежно від стану пацієнта. Кращий результат Контрикал демонструє на початку захворювання, коли лікування проводиться комплексно, а розчин вводиться досить великими дозами.

Для приготування ін’єкційного розчину у флакон з порошком вводять вміст 1 ампули з розчином, що входить в набір. Вміст флакона збовтується і набирається у шприц. Після змішування рідину використовують негайно, зберігати її не можна. Якщо ампули поміщали в холодильник, їх рекомендується зігріти в руках до кімнатної температури. Готуючи склад для крапельниці, вміст флакона розчиняють у 2 мл фізіологічного розчину, а потім додають у готовий інфузійний розчин (рідина Рінгера, або Хартмана розчин глюкози). Загальна кількість рідини для крапельниці визначає лікар.

Стандартний курс при гострому панкреатиті передбачає разове ін’єкційне введення в дозі 200 000-300 000 ОД. Після цього протягом доби така ж доза вводиться через крапельницю. На наступний день терапія повторюється. Лікування триває до повного усунення симптомів, характерних для гострої фази хвороби. Після того як напад буде знято, можна перейти на підтримуючу терапію, вводячи до 140 000-200 000 АТрЕ.

Крапельниці при панкреатиті частіше ставлять в умовах стаціонару, але при необхідності лікування можна організувати вдома за призначенням лікаря.

Уколи при панкреатиті роблять дуже повільно, хворому слід прийняти лежаче положення. Внутрішньовенне введення вимагає високої майстерності, тому ін’єкції частіше роблять в амбулаторних умовах або викликають додому дослідну медичну сестру. Препарат має тваринне походження, тому не виключено виникнення алергічної реакції. Перед тим як вводити велику дозу препарату, рекомендується провести пробу, ввівши в вену вміст 1 флакона, змішане з фізіологічним розчином.

Для профілактики післяопераційних ускладнень у початковій фазі вводять 200 000 ОД, а потім протягом доби роблять укол по 100 000 ОД через кожні 6 годин. Дітям ліки призначають із розрахунку 14 000 ОД на 1 кг ваги.

Лікування гострого та хронічного панкреатиту

Хворі з гострим запаленням підшлункової залози зазвичай направляються в стаціонар. Нерідко їм рекомендується операція, але при стабільному стані хворого і початкової стадії недуги можлива консервативна терапія. Пацієнту призначається лікувальний голод, внутрішньовенно вводяться підтримують організм рідини: глюкоза або фізрозчин. Питання, які ставлять крапельниці при панкреатиті, цікавить хворих. Лікар призначає Контрикал, знижує активність ферментів соку підшлункової залози, одночасно рекомендується прийом спазмолітиків, знімають напруження гладкої мускулатури кишечника і біль. Найчастіше прописується Кетанов, Спазмолгон або Но-Шпа. Контрикал може замінити Сандостатин, інструкція із застосування якого рекомендує ту ж дозування і супутню терапію. Вибір залишається за лікарем, який враховує індивідуальний стан пацієнта, наявність або відсутність інших хронічних недуг. Використання інгібіторів допоможе зберегти тканини підшлункової залози і підсилить дію знеболюючих.

При лікуванні хронічного панкреатиту рекомендується комплексна терапія. Зняти напади допоможуть препарати, що містять диклофенак, ібупрофен, парацетамол. Назви конкретних ліків підкаже лікуючий лікар, використовувати сильнодіючі препарати на свій розсуд заборонено. Доза знеболюючих також контролюється фахівцем, прийом ведеться на тлі внутрішньовенних вливань Контрикал. Препарат капають дуже повільно. Переважно використовувати крапельницю, ін’єкції в даному випадку не підійдуть. Під час больового синдрому інгібітори панкреатичної секреції підтримають підшлункову залозу, забезпечать її спокій.

Лікування триває до повного зняття неприємних симптомів.

Контрикал — ефективний препарат для підтримки діяльності підшлункової залози, усунення кровотеч, внутрішніх набряків і шокових станів. Препарат добре поєднується з багатьма сильнодіючими ліками і легко вписується в більшість терапевтичних схем.