Зміст статті:
Лікарі досить часто призначають пацієнтам МРТ підшлункової залози. Неінвазивний метод діагностичних досліджень — це спосіб, при якому немає прямого впливу на шкіру пацієнта різними інструментами. Одним з таких методів на сьогодні є магнітно-резонансна томографія підшлункової залози.
Кому призначають МРТ підшлункової залози
Діагностика підшлункової залози за допомогою даного методу визначено інтенсивної тканинної контрастністю, дозволяє розглянути саму структуру тканини та її протоки. Магнітно-резонансна томографія — надійний метод обстеження, не впливає на пацієнтів радіаційним та іонізуючим випромінюванням, може призначатися як дорослим, так і дітям.
Кому показане таке дослідження? Проведення МРТ підшлункової залози призначають у наступних випадках:
- Гостра, ниючий біль у правій області живота.
- Порушення перистальтики травного тракту (кишкові кольки, здуття живота, діарея).
- Наявність у пацієнтів гострого та хронічного панкреатиту та його ускладнень.
- Присутність в панкреатичному протоці конкрементів.
- Аномальні явища в підшлунковій залозі.
- При зміні маси тіла з незрозумілих причин.
- Доброякісні та злоякісні утворення залози.
Для підшлункової залози магнітно-резонансну томографію проводять як з використанням контрасту, так і без нього, що зручно для пацієнтів з алергією на препарати йоду, а також з хронічною нирковою недостатністю.
Відмінність методик МРТ, комп’ютерної томографії та ультразвукового дослідження.
При призначенні комп’ютерної томографії підшлункової залози пацієнтам необхідно внутрішньовенно вводити препарати, що містять йод. Без використання цього засобу вдається отримати малу кількість інформації.
Подібний метод проводиться при використанні рентгенівського іонізуючого випромінювання.
Ультразвукове дослідження — більш поширений і недорогий спосіб при постановці діагнозу захворювань підшлункової залози. Тільки за даними УЗД не варто ставити діагноз, особливо якщо лікар не дуже досвідчений. Якості дослідження може перешкодити надмірна вага і стан метеоризму у пацієнта.
Методика проведення МРТ та підготовка до процедури
МРТ підшлункової залози проводять 2 способами — з введенням контрастної речовини і без нього. Якщо призначено для залози МРТ з контрастом, пацієнту перед дослідженням вводять у вену йодовмісна речовина, що дозволяє отримати більш повну картину. Контрастування застосовується при виявленні злоякісних та доброякісних утворень.
За добу до процедури пацієнти мають дотримуватися дієти. Виключити спиртне, смажене, гостре, жирне і солоне. Перед проведенням томографії не можна є і пити чай або каву (за 8 годин до процедури).
До початку дослідження необхідно з себе зняти всі металеві предмети і прикраси.
Пацієнт лягає на пересувний стіл, який переміщається всередину кільця томографа. Існують апарати МРТ, при яких обстежують не повністю тіло людини, а лише окрему частину організму. При проведенні обстеження ворушитися не можна, інакше свідчення будуть не зовсім точними. Процедура займає по часу від 10 до 30 хвилин. Томограф видає шум, який повторюється при дослідженні кілька разів. Щоб пацієнти не відчували дискомфорт, їм пропонують спеціальні навушники.
Протипоказання до проведення МРТ
Протипоказання до проведення МРТ поділяються на абсолютні і відносні. При абсолютному заборону процедуру можна проводити і необхідно вибрати інший метод, а відносному — можна виконати, але з обмеженням.
Абсолютні протипоказання — це присутність імплантатів з металу, металеві кліпси в судинах мозку, штучні суглоби, кардіостимулятори, протези, встановлені на серце та ін.
Відносні протипоказання — це надмірно надмірна вага, наявність електронного інсулінового насосу, боязнь замкнутого простору, вагітність, перший триместр, татуювання, намальовані фарбою з додаванням металу, психічні розлади, серцева недостатність, погане самопочуття пацієнта.
МРТ підшлункової залози з контрастом
Іноді пацієнтам призначають МРТ підшлункової залози з контрастом. Коли у хворого при магнітно-резонансному обстеженні виявили пухлину, йому можуть запропонувати ввести контрастну речовину. Контрастність потрібна для чіткого виявлення контурів утворень і ступеня впровадження пухлини в сусідні структури. До складу контрастної речовини входить рідкісний метал гадоліній, алергія на нього майже відсутній. За добу дана речовина повністю виводиться з організму.
При проведенні процедури з контрастом виявляються ще протипоказання:
- Алергія на введений препарат.
- Гемолітична анемія.
- Вагітність (заборонено на будь-якому терміні).
- Хронічна ниркова недостатність.
Що показує магнітно-резонансна томографія органу:
- гострі і хронічні запальні зміни;
- аномальні процеси;
- доброякісні та злоякісні пухлини.
Виявити аномалію в підшлунковій можна без призначення контрастного засобу, що зручно для пацієнтів, які страждають нирковою недостатністю і алергією на препарати з йодом.
При проведенні МРТ залози фахівець отримує дані, є необхідність хірургічного втручання, що особливо важливо при плануванні лікування, пов’язаного із збереженням органу. МРТ підшлункової залози — один з незамінних методів досліджень у післяопераційному періоді для запобігання рецидиву онкологічного захворювання. Магнітний метод дослідження точний на 98%. Після обстеження можна отримати наступні дані:
- Розмір запалення, буде виявлено 3 значення.
- Форма новоутворення: якщо кругла, значить, вона доброякісна.
- Контур освіти може бути чітким, нерівним і зрізаним, що важливо при виявленні злоякісної пухлини.
- Вплив освіти на найближчі органи і тканини, метастази проникають до прилеглих органів підшлункової залози.
Даний метод дослідження дорогий, і не кожна лікарня може дозволити собі такий апарат.