Зміст статті:
При запаленні ротової порожнини можуть використовуватися різні медикаментозні засоби.
Сказати точно, які препарати можна при конкретному захворюванні може лікар.
Якщо говорити про стоматиті, то захворювання відрізняється різними видами і причинами, може з’являтися в результаті патогенних бактерій та інших факторів.
Ністатин при стоматиті рекомендується у разі кандидозного виду хвороби, що в народі називається молочницею. В інших випадках медикамент буде марний.
Особливості кандидозного стоматиту
Таке захворювання розвивається при активації грибів Кандида, які є в мікрофлорі у будь-якої людини.
При певних факторах і слабкою імунною системою вони починають активно розвиватися, вражаючи слизову рота.
У такому разі в порожнині з’являється білий наліт, візуально нагадує сирні маси.
Без правильно підібраній терапії захворювання швидко розвивається, запалення переходить на інші частини рота.
У разі видалення нальоту, видно ерозія, що може кровоточити. Лікування вимагає певного часу і зусиль, оскільки є кілька причин розвитку кандидозного стоматиту:
- Переохолодження організму, тривале і неправильне лікування медикаментами, особливо антибактеріальними засобами.
- Діабет.
- Погіршення захисних властивостей іменної системи, в результаті чого гриби активуються.
Захворювання може з’являтися у дорослих і дітей, але у дитини кандидозна форма з’являється частіше, оскільки сформований імунітет не до кінця, в деяких випадках не може протистояти грибів.
Якщо патологія проявляється у дорослих, має часті рецидиви, то треба зробити комплексне діагностування, щоб визначити точні причини.
Без детального вивчення організму, можлива поява наслідки, ускладнень, а гриби починають переходити на інші частини організму, вражаючи не лише слизову рота, але і внутрішні органи.
Ністатин в стоматології
Ністатин відноситься до антибіотиків від грибка, що часто використовується в стоматології. Останнім часом навіть таке ліки може не давати потрібного результату, а наліт у ротовій порожнині не відбувається.
За словами лікарів, це трапляється в результаті неправильного використання або призначення препарату. Можливо, проблема полягає в стійкості бактерій до активних речовин.
Для правильної терапії лікарям потрібно зробити огляд, встановити точний діагноз, після чого призначається ліки, що буде максимально ефективним.
Хворі на прийомі повинні детально описати стан, поява симптомів і інші скарги.
Найчастіше для лікування використовується не тільки Ністатин, але і інші препарати, які будуть поліпшувати і зміцнювати імунну систему.
При ускладненнях, важкому протіканні стоматиту потрібно робити пройти на аналіз нальоту, що береться з слизової. Подібна процедура полегшує пошук ліків для лікування.
Фармакологічні форми Ністатину
В аптеці ліки продається в двох основних видах:
- Таблетки – використовуються для розсмоктування або запивання водою. Точна доза і схема лікування визначається лікарем, виходячи з віку хворого, тяжкості стоматиту і додаткових хвороб, що можуть бути. У добу дозволяється використовувати таблетки до 4 разів, в іншому випадку можливий розвиток побічних ефектів. Таблетована форма рекомендується дорослим та дітям від 3 років.
- Мазь – використовується для місцевого нанесення на слизову оболонку або шкіру. Подібний препарат показати дітям від 1 року і старше.
- Розчин використовується в стоматології, його можна зробити самостійно в домашніх умовах, застосовуючи подрібнену таблетку і 250 мл теплої води. Після розчинення і охолодження рідини, застосовувати для обробки рота ватою, що зручно для дітей або для полоскання, якщо лікування проводиться дорослим людям.
Перед використанням обов’язково треба ознайомитися з усіма особливостями ліки, його протипоказаннями і побічними діями.
Особливості лікування
Ністатин при стоматиті у дитини, подібно іншим медикаментів може викликати алергію.
Виключити подібний прояв можна в тому випадку, якщо використовувати ліки під керівництвом доктора, при первинному прийомі.
Якщо починається погіршення стану, з’являється біль, свербіж, кашель, то треба терміново звернутися за допомогою і обрізанням нападів.
Забороняється використовувати ліки під час вагітності і в період лактації. Активні речовини швидко потрапляють в плаценту, молоко, тому можуть впливати на розвиток та стан дитини. Мазі і розчини можна використовувати локально, оскільки вони майже не потрапляють у кров.
При значних порушеннях з боку печінки і нирок, Ністатин можна використовувати з граничною акуратністю.
Тривале вживання препарату може негативно позначатися на роботі описаних органів. До початку терапії рекомендується здати аналізи, визначити стан і роботу внутрішніх органів.
Правила використання
Під час лікування обов’язково потрібно дотримуватися правильного застосування ліків. Основні правила такі:
- Кандидозна форма стоматиту завжди доповнюється підвищеним рівнем кислотності, за рахунок цього до Ністатин потрібно проводити ополіскування ротової порожнини, можна застосовувати содові розчини для попередньої обробки. Для приготування 1 ч. л. соди розчиняється в 250 мл води.
- Рекомендується використовувати розчин на основі таблетки Ністатину, яким обробляється ротова порожнина. Якщо стоматит доповнюється болями, то у воду потрібно внести додатково ампулу новокаїну і вітамін В12, що прискорює регенерацію тканин.
- При використанні таблеток для розсмоктування їх треба тримати у роті, поки вона не розчиниться. Під час використання може з’явитися печіння, яке вважається нормою і проходить саме по собі.
- Обробка рота мазями або розчином проводиться бинтом, марлею, що намотуються на палець. Особливо це зручно для лікування стоматиту у дітей.
- При кандидозному стоматиті обробляти рот необхідно після кожної трапези, а також вранці і ввечері до початку сну. Кількість обробок виходить близько 6 разів на добу.
- Якщо кандидозний стоматит з’являється у немовляти, то краще всього використовувати розчин на основі таблетки, в який додається вітамін В12 у формі олії. Ротову порожнину дозволяється обробляти немовля до 3 разів на добу. Для грудничка використовується по ¼ таблетки, після нанесення ліки забороняється годувати дітей півгодини.
- Також немовлятам можуть призначатися краплі Ністатину, у такому випадку використовується по 1 мл на 1 щоку. Найчастіше час терапії не перевищує 10 діб.
- Дитині більше 3 років можна давати таблетки для розсмоктування по 3 рази в день, у дозуванні, зазначеної лікарем. Використовувати препарат слід після їди. Жувати таблетку забороняється, але можна просто запити водою.
Якщо мазь або розчин дитина випадково ковтає, то шкоди організму не буде, активні речовини виводяться природним шляхом.
Самостійно лікування дітей і дорослих виключається, обов’язково потрібна консультація лікаря.
Ністатин відноситься до ефективного медикаменту за низькою ціною. Для придбання не потрібен рецепт, а розвиток негативних наслідків від ліків майже не з’являється при локальному використанні.
Серед можливих побічних ефектів виділяють свербіж, почервоніння слизової оболонки і її набряк, печіння. Курс лікування не повинен бути більше 2 тижнів.