Октреотид при панкреатиті

Октреотид при панкреатиті покликаний придушити продукування серотоніну і превести до зниження диспепсичних ознак патології. Даний препарат є синтетичним замінником гормону росту соматостатину, що виробляється дельта-клітинами острівців Лангерганса підшлункової. Гормон виробляється і гіпоталамусом.

 

Соматостатин — гормон не простий, а пептидний, відповідає за придушення секреції серотоніну. А при запальному процесі в підшлунковій залозі і наявності додаткових патологій, наприклад, панкреонекрозу, з уражених клітин паренхіми серотонін вивільняється в надмірних кількостях. Якщо концентрація гормону в крові значно перевищує норму, у хворого починаються діарея, нудота і блювання.

Властивості засобу

Окреотид всмоктується швидко, надає позитивний ефект. Максимальної концентрації досягає через півгодини після застосування. Дія препарату триває 8-10 годин. З організму виводиться нирками, кишечником.

Використання Окреотида при терапії панкреатиту допомагає так:

  1. Дія трипсину пригнічується. Це речовина синтезується в підшлунковій і входить до складу підшлункового соку. Якщо нормальна фізіологія, трипсин діє як протизапальний і протинабряковий засіб, розщеплює некротичні клітини. Коли заліза запалюється, ферменти стрімко активізуються. При занадто великій кількості трипсину паренхіма здатна повністю перетравлюватися, з-за чого розвивається гострий панкреатит.
  2. Іони бікарбонату, що входять до складу ферментів, що виробляються активніше. Вони важливі для нормалізації балансу. При хвороби дванадцятипалої кишці соляна кислота сильно сконцентрована, що викликає роздратування і болю. Завдяки іонів бікарбонату середовище стає лужною, а дія соляної кислоти нейтралізується.
  3. Спазмолітичну дію. Канали протоковою системи звужуються. Це призводить до зменшення відтоку ферментів в саму залозу.
  4. Серотонін не виробляється в таких великих кількостях, не відбувається загального отруєння організму.
  5. Продукування інсуліну і деяких інших гормонів скорочується.
  6. Ферментативна функція знижується в ході прийому харчування.
  7. Скорочується ризик розвитку інфекції, появи свищів і абсцесів, а також інших ускладнень після операційного впливу.

Показання та протипоказання


Лікарі прописують Окреотид для лікування панкреатиту в гострій або хронічній формі. У післяопераційний період призначають для того, щоб попередити ризик розвитку ускладнень.

У пацієнтів пенсійного віку засіб не викликає побічних явищ.

Протипоказання:

  • молодий вік пацієнта, до 18 років;
  • чутливість до того, що є в складі.

Окреотид з обережністю виписують майбутнім мамам, які страждають від жовчнокам’яної захворювання, цукрового діабету першого типу.

Годуючим приймати засіб не можна, тому що при його концентрації в жіночому молоці не вивчено дію на немовля. Якщо необхідно використання препарату, потрібно переходити на штучне вигодовування.

Основу діючої речовини препарату становить гормон, тому можуть виникати небажані побічні явища, місцеві або загальні:

  1. Блювота, нудота, метеоризм і здуття живота. В кишечнику накопичуються гази, систематично турбує рідкий стілець. В калових масах виявляють більшу концентрацію жирів. Іноді виникають ознаки гострої непрохідності кишечника.
  2. Анорексія. Застосування засобу викликає погіршення апетиту. Порушується травлення. З-за диспепсичних розладів і постійної діареї виникає загальне виснаження людського організму. Як результат — анорексія.
  3. Печінка працює гірше. Є ризик розвитку гострого гепатиту інфекційної природи. При цьому печінка не просто запалюється, але і збільшується, а при пальпації болюча. Як ймовірний ознака — викид пігменту білірубіну в кров.
  4. У жовчному міхурі утворюються камені. Конкременти формуються з-за постійного застосування препарату. Пацієнти, які проходять лікування вже протягом тривалого часу, кожні півроку повинні записуватися на УЗД черевної порожнини. Якщо діагностуються конкременти, то лікар коригує схему лікування у персональному порядку.
  5. Загострення тривожних симптомів у перші дні при прийомі ліків.
  6. Порушення метаболізму. У зв’язку з тим що Окреотид пригнічує продукування інсуліну, у пацієнтів розвивається непереносимість глюкози. Тоді розвивається вуглеводний обмін. У хворих, які страждають від нейроендокринних пухлин, діагностується хронічне збільшення глюкози. Важливо весь час контролювати баланс цукру, коригувати дозу засобу.
  7. Порушення у функціонуванні роботи серця і судин. Уповільнюється темп серцевих скорочень.
  8. Проблеми із зором. У таких пацієнтів повинно проводитися додаткове лікування.
  9. У хворих на діабет першого типу Окреотид зменшує потребу в конкретному кількості інсуліну, якщо пацієнти отримують інсулін систематично.

Для зниження ризику побічних явищ необхідно вводити препарат між прийомами їжі, а також перед нічним відпочинком. Для того щоб впоратися з різкими стрибками концентрації глюкози, потрібно вводити Окреотид частіше, дози робити поменше.

Форми випуску

Окреотид випускають у вигляді безбарвних розчинів. Використовують для внутрішньовенного або підшкірного введення. Реалізується у флаконах і ампулах. Препарат виробляють і у вигляді лиофилизата у флаконах для виготовлення суспензії пролонгованої ефекту. Комплект поставки включає ампулу з діючою речовиною, шприц для одноразового використання і тампон, стерильний і спиртовий.

Уточнити, як використовується Октреотид, інструкція по застосуванню докладно роз’яснює. Все залежить від цілей прийому кошти показань:

  1. Якщо у пацієнта гострий панкреатит, то засіб вводять підшкірно по 100 мкг тричі на добу. Приймають 5 днів поспіль.
  2. При хронічному запальному процесі показано введення препарату дозуванням в 2 рази менше або стільки ж (визначає лікар). Спеціаліст уточнює і тривалість, частоту введення.
  3. Якщо потрібно провести профілактику ускладнень після операції, то вводять препарат підшкірно по 100 або 200 мкг. Початкову дозу вводять у перші години після лапаротомії. Тиждень проводять лікування. Частота: 3 рази на добу.

Тривале лікування Окреотидом може негативно позначитися на роботі щитовидної залози. Тому потрібно систематично здавати кров, щоб аналізувати концентрацію гормонів. Людям, що страждають від дефіциту вітаміну B12, потрібно стежити за змістом кобаламинов. Ці речовини важливі для кровотворення.

Небезпека Окреотида — ефекту на ЦНС, тому можуть бути проблеми з концентрацією уваги. Не рекомендується керувати транспортом в період лікування.

Обережності слід дотримуватись і при поєднанні з низкою фармакологічних препаратів. Окреотид посилює або послаблює ефект від деяких гіпоглікемічних ліків. Якщо поєднувати з прийомом кардіоселективних блокаторів, виникає брадикардія, тяжка аритмія. Засіб уповільнює ефект від Циметидину, антигистамина.

Отже, лікування серйозних захворювань препаратами повинно проходити строго за призначенням і під контролем лікарів. Тоді є шанс уникнути ризику ускладнень.