Панкреатит

Багато дізнаються про те, що таке панкреатит і чим він небезпечний, тільки після того, як їм поставлений цей діагноз. Панкреатит — це патологія підшлункової залози, що характеризується наявністю вогнищ запалення, сегментарного некрозу і фіброзу. Захворювання призводить до поступового виключення з роботи окремих ділянок органу. Зниження функції підшлункової залози негативно відбивається на всьому організмі. Скільки живуть з панкреатитом, залежить від багатьох факторів, в тому числі і від готовності пацієнта виконувати рекомендації лікаря.

 

Смерть від панкреатиту щорічно діагностується у 11% хворих. Летальний результат наступає після переходу патології в хронічну форму. Як жити з хронічним панкреатитом?

Прогноз виживання багато в чому залежить від стадії захворювання, на якій був поставлений діагноз.

Що таке панкреатит


Захворювання має складні механізми розвитку. Будь-якій людині з цим діагнозом необхідно знати, чим небезпечний панкреатит і які заходи потрібно вжити, щоб покращити прогноз. Це дозволить повернутися до повноцінного життя. Щоб хворий не помер внаслідок ускладнень, необхідно виконати деякі умови і підтримати людину, щоб він зміг боротися з цією страшною недугою.

Гостра форма патології швидко перетікає в хронічну.

На початку захворювання симптоми розвиваються виключно на тлі запального процесу, що утрудняє відтік жовчі. У разі хронічного стану поява захворювання сходить до 2 основним патологічним процесам, які відбуваються в підшлунковій залозі, — запалення і дистрофії. Перебіг хронічного панкреатиту характеризується вираженими періодами загострень і ремісією. Пацієнту необхідно розібратися, як жити з цим захворюванням, щоб уникнути рецидивів і продовжити життя.

Ступінь тяжкості пошкоджень наростає з кожним загостренням. Запальний процес провокує набряк. Поразка проток призводить до того, що шлунковий сік і інші ферменти не можуть бути викинуті в тонкий кишечник. Ці сполуки руйнують не тільки тканини підшлункової залози, але і прилеглі кровоносні судини і сусідні органи. Після завершення запальної стадії і настання ремісії захворювання переходить в дистрофічні фазу.

Патологічна анатомія хронічного панкреатиту досить складна. Якщо під час рецидиву симптоми є гострими, то при ремісії активуються дегенеративні процеси. Пошкоджені клітини залози починають замінюватися фіброзною тканиною, нездатною виконувати функції ослабленою поджелудки.

Саме дистрофічний процес нерідко стає причиною загибелі острівців Лангерганса, що спричиняє розвиток інсулінової недостатності і цукрового діабету. Це значно знижує тривалість життя пацієнтів. Якщо великі вогнища запалення, на місці відмерлих тканин утворюються кісти. Вони здатні викликати тяжкі наслідки, так як можуть загноіться, що вимагає оперативного втручання. При розвитку панкреонероза і коми може наступити летальний результат.

Наслідки гострого панкреатиту

Ця форма захворювання супроводжується характерними симптоматичними проявами. Запальний процес призводить до збоїв в роботі підшлункової залози. У нормі ферменти в ній зберігаються в неактивному вигляді, а починають діяти лише після потрапляння в кишечник. Однак при розвитку такого стану, як гострий панкреатит, ферменти затримуються в підшлунковій залозі, перетравлюючи її власні тканини. Цей стан дуже небезпечно, так як може стати причиною розвитку таких ускладнень, як:

  • плевропульмональные порушення;
  • шок;
  • ниркова та серцева недостатність;
  • серцево-судинна недостатність;
  • перитоніт;
  • перикардит;
  • утворення тромбів в судинах;
  • жовтяниця;
  • психічні розлади, викликані інтоксикацією організму.

Деякі з цих станів здатні спровокувати тяжкі порушення, після яких настає смерть хворого. У разі якщо запальний процес не згасає протягом 2 тижнів, можуть розвинутися додаткові ускладнення, якими так небезпечний гострий панкреатит.

Нерідко спостерігається формування абсцесів у черевній порожнині, свищі, флегмони. Спочатку запальний процес в підшлунковій залозі при панкреатиті носить асептичний характер, але в подальшому може приєднуватися інфекція. Ця патологія може стати причиною розвитку зараження крові. Септичне ураження нерідко стає причиною летального результату на тлі гострого панкреатиту. Запальний процес може стати причиною злоякісного перетворення в залозі.

Прогноз виживаності при цьому патологічному стані багато в чому залежить від того, наскільки вражений орган. На тривалість життя впливає успішність лікування та дотримання рекомендацій лікаря.

Чим небезпечний хронічний панкреатит

Ця форма хвороби впливає на прогноз виживання. Хронічний панкреатит призводить до інтенсивних морфологічних змін тканин підшлункової залози, яка збільшується в розмірі і набуває щільну консистенцію. Фіброзна оболонка при хронічній формі хвороби має ознаки склерозування. Області некрозу відрізняються характерним жовтим кольором. При розрізі в паренхімі виділяються рясні розростання фіброзної тканини, що характеризуються підкресленим дольчатым малюнком. У деяких частинах органу протоки нерівномірно звужені, подекуди дуже розширені. Це сприяє появі прогресуючого порушення роботи підшлункової залози при такому стані, як хронічний панкреатит, і значно погіршує прогнози. Смертельно небезпечними є і ускладнення, які з’являються на тлі цієї форми захворювання, в тому числі:

  • цукровий діабет;
  • абсцес;
  • панкреатичний асцит;
  • портальна гіпертензія;
  • анемія;
  • флегмони в заочеревинному просторі і т. д..

При розвитку будь-якого ускладнення питання, чи можна померти від панкреатиту, стає актуальним. Поверхня залози стає нерівної з-за того, що в ній формуються псевдокисты. Зміст таких утворень залежить від терміну давності. У відносно молодих освіти виявляються некротизовані тканини з домішками крові. Епітеліальна вистилка в подібних псевдокистах відсутня. Надалі цей вміст може бути уражено патогенною мікрофлорою. Воно набуває характерний сіро-зелений колір. У речовини вкрай неприємний запах. По ходу проток можуть виявлятися дрібні ретенційні кісти. Деякі люди вмирають саме через руйнування подібних утворень.

Чим частіше хронічний панкреатит супроводжується періодами загострень, тим нижча тривалість життя хворого.

В патологічний процес втягуються всі тканини цього органу: судинне русло, островковый епітелій, ацинуси, тканини проток, нервовий апарат, інтерстиціальна тканина. При хронічному панкреатиті можуть формуватися вапняні відкладення в органі. Маса функціональної паренхіми знижується. У важких випадках ця тканина може повністю бути відсутнім. По мірі прогресування хронічного процесу спостерігається атрофія залозистої тканини і деформація органу. Супроводжуючись цими змінами, панкреатит стають причиною порушення травлення і продукції життєво важливих гормонів, наближаючи смертельний результат.Точне прогнозування тривалості життя хворого панкреатитом неможливо,так як якщо лікування проводиться комплексно і пацієнт дотримується рекомендацій лікаря, відмовившись від шкідливих звичок, прогноз може бути сприятливим.