Зміст статті:
Панкреатит на УЗД може розпізнати лікар, який спеціалізується на захворюваннях підшлункової залози. Метод ультразвукової діагностики точно і достовірно вкаже на наявність або відсутність таких.
Для чого призначають УЗД при панкреатиті
УЗД при панкреатиті вважається дуже цінним способом розпізнавання патологічних процесів, що відбуваються в підшлунковій залозі.
Дуже часто під час дослідження можна почути такі терміни, як ехогенність і паренхіма. Насправді мова йде про структуру і щільності органу. Оскільки дана діагностика проводиться шляхом проникнення ультразвуку, то через одну тканину ультразвукові хвилі можуть проходити вільно, а через іншу, більш щільну, — немає. Саме за цим критерієм розрізняють низьку і високу ехогенність (щільність тканини).
Знаючи норми залозистої тканини, лікар може зробити висновки про стан органу. Чим менше нормальних клітин в залозі, тим більше вони заміщуються жиром, рубцевой тканиною або солями кальцію. Таке явище свідчить про підвищеної ехогенності органу.
Тканина, що покриває орган, називається паренхімою. Якщо в результаті ультразвукового дослідження будуть отримані дані про підвищеної ехогенності паренхіми, то це може вказувати на:
- гормональний збій;
- порушення обмінних процесів;
- неправильне харчування;
- запальний процес;
- наявність шкідливих звичок;
- набряк органу.
Підвищена эхоплотность показує процес заміщення нормальної тканини на змінену.
Показники норми підшлункової залози
Орган складається з голівки, тіла і хвоста. При відсутності запалення ультразвук покаже наступні показники, які відповідають нормам:
- розмір головки повинен бути в межах 32 мм;
- тіло — до 21 мм;
- хвіст — в межах 35 мм.
При відсутності панкреатиту контури залози повинні бути рівними і чіткими, діаметр протоки — не більше 2 мм
Чи потрібна спеціальна підготовка до УЗД
Оскільки під час діагностики підшлункової залози паралельно обстежуються і сусідні органи, то є деякі винятки, про які лікар заздалегідь повідомляє пацієнтові. Перед процедурою УЗД повинні бути виконані наступні рекомендації:
- За 10 годин до проведення процедури є не можна.
- За двоє діб до призначеного дня діагностики слід виключити з їжі ті продукти, які володіють підвищеним газоутворенням.
- Якщо паралельно призначена гастроскопія, то спочатку потрібно провести звичайне УЗД.
- Виключити прийом лікарських препаратів (це обговорюється з лікуючим лікарем).
- Заборонено вживання алкоголю.
- Не рекомендується палити.
- Бажано, щоб кишечник був вільний. У разі запорів може бути призначено проносне або очисна клізма.
Що показує УЗД при панкреатиті
Після отримання відповіді лікар-гастроентеролог не ставить остаточного діагнозу. Він призначає пацієнтові ще ряд лабораторних аналізів, на підставі яких і буде зроблено висновок. Тобто на УЗД лікар оцінює лише видимий патологічний процес, що відбувається в органі. Діагностика проводиться для того, щоб побачити, чи є зміни в органі, і якщо є, то які саме, так як розрізняють хронічний панкреатит і гострий.
На початковому етапі розвитку панкреатиту поставити правильний діагноз буває складно. Хвороба може бути не розпізнана.
На які ознаки звертає увагу лікар при обстеженні підшлункової залози:
- розширення протоки підшлункової;
- м’якість і истонченность паренхіми;
- зниження ехоплотності;
- неоднорідність.
Це явні ознаки гострого панкреатиту. Але яким би легким і доступним не був даний вид діагностики, його часом буває недостатньо для того, щоб підтвердити панкреатит. Для цього існують додаткові методи діагностики.
Що являє собою ендосонографія
Разом з УЗД може бути призначена ендосонографія. Якщо під час панкреатиту лікареві знадобиться обстежити важкодоступні місця підшлункової залози, він скористається ендоскопічної трубкою. Вона являє собою гнучкий ендоскоп, на кінці якого розташована відеокамера. Її вводять через стравохід у шлунок і досягають дванадцятипалої кишки, звідки чітко видно протоки підшлункової.
Якщо пацієнту буде призначено эндоузи, то до нього потрібно заздалегідь підготуватися.
Дослідження проводиться виключно на голодний шлунок, а за день до цього у вечірній час краще повністю відмовитися від їжі. У ряді випадків, эндоузи проводять під місцевим знеболенням.
Для того щоб скласти повну картину панкреатиту, паралельно з эндоузи проводять звичайне УЗД, тобто проведення одного обстеження не виключає іншого. Навпаки, додаткові методи діагностики на эндоузи набагато спрощують постановку правильного діагнозу та вибору тактики лікування.
Для чого потрібне таке ретельне дослідження органу? Справа в тому, що багато захворювань шлунково-кишкового тракту мають однакові симптоми. І для того щоб не помилитися з діагнозом, лікар використовує всі можливі методи досліджень.
Ознаки гострого панкреатиту, які може показати звичайне УЗД:
- зміни розмірів залози в більшу сторону;
- підвищення ехогенності;
- зміни контурів органу;
- труднощі в оцінці контурів протоки і його розмірів;
- набряклість прилеглих органів;
- наявність надлишкової рідини в черевній порожнині;
- видимі ділянки розпаду залози.
Ознаки хронічного панкреатиту на эндоузи:
- Протоки помітно розширено.
- Ехогенність знижена.
- Контури нерівні.
- Паренхіма досить щільна.
При хронічному панкреатиті у хворого розміри підшлункової залози зменшені, орган візуально зморщений.