Які овочі вживають при панкреатиті

Які овочі можна при панкреатиті — ці питанням задаються багато люди, вимушені сісти на лікувальний дієтхарчування з причини розвитку важкого патологічного процесу, що протікає в підшлунковій. Дієта при цьому захворюванні — перший крок на шляху до одужання. При хронічному перебігу правильно підібраний раціон дозволяє значно зменшити кількість нападів.

 

Як вибрати овочі з фруктами

Хвороби підшлункової залози, наприклад, панкреатит, вимагають від людини дотримання щадного харчування, основу якого складають овочі. Але важливо в харчуванні пацієнта не тільки те, в якому вигляді приготовані страви, але і якість інгредієнтів, до вибору яких треба поставитися з великою відповідальністю.

Овочі і фрукти, які дозволено вживати при порушеннях діяльності залози, рекомендується купувати стиглі, але не перестиглі. Вибираючи продукти, потрібно уважно оглядати їх зовнішній вигляд. Не можна їсти овочі, на яких є підгнилі місця, є цвіль. Не варто купувати і ті дари садів і городів, які дуже м’які, що говорить про їх перезрілості.

Фрукти і овочі при панкреатиті, які входять в дозволене меню, повинні бути свіжими. Якщо продукти пройшли через первинну заморозку, а перед приготуванням були розморожені, вживати їх не можна. Які овочі можна їсти? З високою концентрацією клітковини, мають гострий і пряний смак.

Про продукти, дозволених до вживання при діагностованих патології підшлункової, проконсультує лікар, але свіжі овочі категорично не рекомендовано, за винятком лука. Процес приготування овочевих страв передбачає термічну обробку, варіння і запікання.

Будь-які дозволені овочі варто добре очищати від шкірки, звільняти від насіння. Велика частина пацієнтів впадає в смуток, дізнавшись про дотримання суворої дієти, але при правильному підборі і приготуванні харчування буде різноманітним. З овочів можна готувати різноманітні бульйони, але вживати їх дуже часто не варто. Їх надмірна кількість здатне спровокувати надлишкове вироблення ферментів залозою, з-за чого буде надаватися значне навантаження на орган, і може статися загострення.

Що дозволено та заборонено їсти


Перелік овочів, дозволених до використання при даній патології, невеликий, але це не означає, що харчування пацієнта буде мізерним і обмеженим. Овочі — не єдине, що допускається вводити в меню хворого в даному випадку. Використовуючи різні рецепти, раціон буде не менш різноманітним, ніж у звичайної людини, не страждає проблемами шлунково-кишкового тракту.

При хворобах підшлункової залози дозволяють:

  • гарбуз;
  • морква;
  • кабачок;
  • картопля;
  • буряк;
  • цвітну капусту.

Має значення не тільки те, які овочі можна їсти при панкреатиті, але і як вони приготовані. Всі продукти слід ретельно промивати, очищати від шкірки, вийняти насіння. Вживати варені продукти можна цілком, шматочками або до консистенції пюре. При панкреатиті можна гасити овочі з додаванням сметани або молока. Запікати тільки в духовці.

Картопля — корисний продукт при захворюваннях підшлункової залози, його можна варити або запікати, товкти в пюре. Під час лікувальної дієти підходять рецепти зі сметаною, вершками, але без додавання гострих спецій і прянощів. Можна приготувати картопляний сік, який дуже сприятливо діє на всі органи шлунково-кишкового тракту і на залозу в тому числі, незалежно від того, в якій стадії протікає хвороба — гострою або хронічною. Сік картоплі можна змішувати з морквяним.

Цибуля дозволяється вживати в сирому або вареному вигляді, можна додавати до страви. Єдине, що потрібно пам’ятати пацієнта з даним діагнозом — цибуля не їдять під час гострої стадії або нападів.

Морква — овоч, який володіє широким спектром позитивної дії на підшлункову. Морква входить в перелік овочів, дозволених при хронічній стадії панкреатиту. Даний продукт загоює, зменшує запальний процес, заспокоює шлунково-кишковий тракт, але при загостренні не застосовується.

Овочі при гострому і хронічному вигляді патології

Перші 2 дні після початку загострення пацієнт повинен дотримуватися голодування. На 3 добу в раціон обережно вводяться овочі — картопля, цибуля та морква. Їх відварюють або запікають, роблять пюре. Можна додавати овочі в суп, але тільки подрібнивши через тертку.

Коли стан пацієнта нормалізується, раціон розширюється, додаються кабачки, цвітна капуста, буряк. Всі використовувані овочі відварюють і розтираються в дуже рідке пюре. Не можна їсти овочі, приготовлені шматочками, безпосередньо після нападу. Через 2 тижні дозволено додавати невелику кількість вершкового масла. Солити, перчити, додати інші спеції категорично заборонено. Кабачки при панкреатиті і гарбуз повинні ретельно відділятися від насіння.

Починати їсти овочі шматочками можна не раніше, ніж через місяць після нападу, коли стан пацієнта повністю нормалізується. Перед тим як вводити в раціон більше продуктів, необхідно пройти медичне обстеження та проконсультуватися з лікарем. На основі результатів обстеження доктор скаже, які овочі і фрукти можна при панкреатиті на певній стадії захворювання.

При хронічному перебігу патології, яка увійшла в стадію тривалої ремісії, дозволено збагатити раціон новими овочами — горошком, помідорами, квасолею (тільки молодий). Нові продукти вводяться дуже обережно.

Рекомендуються дієтичні страви з кабачків при панкреатиті. Кабачки тушкуються зі сметаною або вершками. Приготованими на пару овочами можна замінити повноцінний обід. Допускається додавання невеликої кількості сиру. Кабачкова ікра при панкреатиті хронічній стадії дозволена, але рідко і в невеликій кількості, без додавання часнику. Капуста, незалежно від стадії хвороби, може вживатися виключно в відвареному вигляді, консистенції пюре або в супі. Їсти сиру капусту при захворюваннях залози категорично заборонено.

Овочі в сирому вигляді допускаються тільки при стійкій ремісії і хороших результатах медичного обстеження, в обмеженій кількості. Які овочі можна їсти в сирому вигляді, проконсультує лікар. Меню пацієнта складається в індивідуальному порядку, у залежності від особливостей організму, стадії розвитку захворювання, наявності або відсутності супутніх патологій.

Введення фруктів

Можна чи ні вживати фрукти при панкреатиті? Вони хоч і є багатим джерелом вітамінів для людського організму, але більшість з них володіє підвищеною кислотністю, що вкрай негативно позначається на запаленої підшлункової залозі. Особливо, якщо є супутні захворювання органів шлунково-кишкового тракту.

Які фрукти і ягоди можна при панкреатиті:

  • яблука;
  • груші;
  • банани;
  • авокадо;
  • виноград;
  • сливи;
  • ягоди (малину, полуницю, лохину);
  • шипшина (вживається у вигляді відвару, через кілька днів після нападу);
  • черешню.

Всі ягоди і фрукти повинні бути стиглими, без шкірки і кісточок. Недостиглі продукти або перезрілі з гнільцой вживати категорично заборонено. Груші і яблука — в сирому або тушкованому вигляді можна їсти під час ремісії хронічного панкреатиту. Обов’язково знімати з них шкірку, очистити від кісточок. На 3-4 добу після зняття нападу можна вживати пюре з яблук і груш.

Банани — можна їсти свіжими під час ремісії. Перетирати банани в пюре не обов’язково. Цитрусові фрукти (апельсини, мандарини) можна вживати в невеликій кількості, коли панкреатит входить стадію стабільної ремісії. Можна при захворюваннях підшлункової залози ананаси і диня. Вживати можна лише зрілі (але не перезрілі) фрукти, в кількості 1-2 часточок в добу. Вибирати шматочки потрібно без прожилок або видаляти їх.

Авокадо при панкреатиті не рекомендується їсти, якщо хвороба переходить у гостру стадію, через високого відсотка жирності даного фрукта. Під час ремісії авокадо можна їсти, так як організму жири потрібні. Вживати малину і полуницю можна тільки тим пацієнтам, у яких хвороба увійшла в стадію стабільної ремісії. Якщо перебіг захворювання нестабільно, напади загострення чергуються нетривалої ремісією, вживати ці ягоди не рекомендується, так як в них міститься велика кількість насіння, що діють дратівливо.

Можна їсти виноград при панкреатиті, це повинен вирішувати лікар в кожному індивідуальному випадку. Незалежно від стадії перебігу панкреатиту, категорично забороняється вживання виноградного соку. Можна виноград при панкреатиті під час стабільної ремісії?

Як вважають лікарі, можна, але не надто часто і в обмеженій кількості.

Є сливи при панкреатиті допускається тільки в період стабільної ремісії. Якщо перебіг хвороби нестабільний, сливи та абрикоси вживати заборонено, так як вони діють дратівливо на слизові оболонки органів системи травлення. Є зливу при панкреатиті лікарями дозволяється, то тільки зріла, попередньо рекомендується зняти шкірку.

Які фрукти при панкреатиті вживати категорично заборонено:

  • кислі яблука;
  • вишню;
  • смородину;
  • журавлину;
  • лимон.

Забороняється вживати фрукти в консервованому вигляді. Табу при даній патології накладається на більшість соків з фруктів.

Які овочі можна їсти при панкреатиті, і які фрукти можна додавати в раціон, вирішує лікуючий лікар. Незважаючи на загальноприйняті правила дозволених продуктів при захворюваннях підшлункової залози, у пацієнтів є індивідуальні особливості, які необхідно враховувати при складанні меню.

Овочі перед готуванням повинні ретельно митися незалежно від способу їх приготування — варіння або запікання. З продуктів потрібно в обов’язковому порядку знімати шкірку, насіння витягати.

Фрукти можна різні, але головне, що вони повинні мати низьку кислотність. З цитрусових фруктів можна апельсини і мандарини, а лимони знаходяться під суворою забороною. Ягоди з безліччю дрібних кісточок допускаються лише за стабільної ремісії. Щоб не мати проблем з різким запаленням підшлункової залози, необхідно ретельно дотримуватися лікувального раціону, не експериментувати з новими продуктами без дозволу лікаря.