Зміст статті:
Якщо лікар призначив Гордокс, інструкція по застосуванню при панкреатиті даного препарату повинна строго дотримуватися. Однією з патологій підшлункової залози, що супроводжується її запаленням, є панкреатит. Ферменти органу починають вести себе агресивно, руйнуючи залозу зсередини, викликаючи сильний біль. Основним методом консервативного лікування даного захворювання є застосування антиферментов (речовин, що пригнічують дію ферментів). Одним з них є Гордокс. Він був вперше створений в Угорщині з тваринної сировини.
Чому при панкреатиті призначають Гордокс
До складу Гордокс входить апротинін (Aprotinin). Це основна діюча речовина Гордокс. Його отримують з органів великої рогатої худоби. Активність апротиніну, як і самого ліки, виражається в КІО (калікреїн инактивирующая одиниця).
Додатковими складовими є:
- натрію хлорид;
- спирт бензиловий;
- вода ін’єкційна.
Гордокс випускається у вигляді розчину для ін’єкцій безбарвного або злегка жовтуватого кольору без осаду. Одна ампула містить 10 мл препарату, кількість діючої речовини становить 10 тисяч КІ на 1 мл (100 тисяч КІ на 1 ампулу).
Апротинін як основна діюча речовина препарату знаходить і знищує ферменти, що руйнують підшлункову залозу, потрапляють у кров і тканини, чинить гемостатичну дію. При попаданні в шлунково-кишковий тракт інактивується, виводиться з організму нирками з сечею у незначній кількості (25-40% препарату протягом 48 годин після першої ін’єкції).
Гордокс при панкреатиті ефективний для профілактики і лікування шокових станів.
При запаленні підшлункової залози призначають препарат Гордокс в наступних випадках:
- гострий та хронічний панкреатит;
- панкреонекроз;
- травматичний, токсичний і геморагічний шок при панкреатиті.
Гордокс протипоказаний при:
- алергії на компоненти препарату;
- порушення коагуляції крові, не пов’язаному з тромболітичними ферментами;
- лактаційний період;
- віком пацієнта віком до 18 років;
В 1-му і 3-му триместрах вагітності препарат суворо протипоказаний, у 2-му триместрі необхідно зіставити користь для матері з можливим ризиком для плоду.
Як застосовувати Гордокс при панкреатиті
Дозування Гордокс та тривалість курсу лікування призначає лікар. Гордокс вводиться в організм внутрішньовенно тільки по магістральних венах, терапію не поєднують з іншими ліками. Хворий лежить на спині з метою профілактики можливих коливань артеріального тиску.
Перед проведенням основного лікування (через 10-15 хвилин) обов’язково проводиться пробне тестування на виявлення реакції організму на ліки у розмірі 1 ампули. Якщо організм хворого не відреагував на введення початкової дози, то вводиться доза, призначена лікарем. Швидкість введення — близько 5-10 мл/хв. Лікування проводиться від 2 до 6 днів.
Після операції на підшлунковій залозі Гордокс вводиться 4 рази на добу курсом в 2-3 дня.
При шокових станах препарат вводиться спочатку в більшій дозі, а потім її поступово зменшують.
Для дітей (якщо було призначено) дозування розраховується в залежності від ваги дитини.
Почати лікування Гордоксом рекомендується з перших днів появи симптомів панкреатиту.
Літнім пацієнтам та хворим з порушенням функції нирок корекція дози не потрібна. Відгуки пацієнтів, яким призначався Гордокс, в основному позитивні.
Побічні дії при використанні препарату
Використання препарату в рідкісних випадках може викликати різні побічні дії. При правильному введенні дозування потрібної негативних реакцій практично не буває. Можлива поява алергічних реакцій організму. Виражаються вони у кожного по-різному: у вигляді кропив’янки, свербежу шкіри, кон’юнктивіту або запалення слизової оболонки носа. Не поодинокими проявами бувають такі ускладнення, як коливання артеріального тиску (тому розчин вводиться хворому в положенні лежачи), тахікардія, бронхоспазм. Можлива поява болю в м’язах, галюцинації, затьмарення свідомості, психозів, нудоти, блювоти, діареї.
У деяких випадках виникає анафілактичний шок. З метою попередження негативних наслідків виникнення анафілактичного шоку спочатку робиться пробний тест на реакцію організму на препарат у низькій дозі. У разі якщо розвивається шоковий стан, вливання Гордокс зупиняється і виявляється протишокова терапія. Лікування даним лікарським препаратом припиняється і підбирається інше підходяще засіб.
Гордокс видається аптеками за рецептом лікаря. Оскільки в його складі є бензиловий спирт, доктор ретельно розраховує добову дозу Гордокс (доза бензилового спирту в організмі протягом доби повинна бути менше 90 мг на 1 кг ваги пацієнта).
Можливими ефектами при лікуванні Гордоксом є сплутаність свідомості і галюцинації. Базуючись на наявності ймовірності їх появи на тлі лікування, керування транспортними засобами є небажаним.
Слід враховувати при взяття аналізів на здатність крові до згортання на тлі терапії Гордоксом, що результати можуть бути недостовірними.
Умови зберігання Гордокс та взаємодія з іншими препаратами
Зберігання препарату повинно здійснюватися за певними правилами. Ампули необхідно зберігати при температурі не більше +30 C у темному місці, поза досяжністю дітей. Відкриті ампули повторному використанню не підлягають.
Гордокс краще не змішувати з іншими медикаментами без необхідності. При сумісному лікуванні Гордоксом та такими препаратами, як урокіназа, альтеплаза та стрептокіназа, їх активність взаємно знижується.
При призначенні Гордокс лікар повинен пам’ятати про правила:
- Застосовувати препарат суворо за показаннями.
- Ретельно розраховувати дозування ліків і тривалість його застосування.
- Вводити медикамент повільно внутрішньовенно.
- Під час введення препарату пацієнт повинен лежати на спині.
- Перед початком терапії Гордокосом необхідно пробне введення малої кількості речовини.
При виникненні побічних ефектів необхідно відвідати свого лікаря.
Використовувати препарат разом з іншими лікарськими засобами без необхідності не можна.