Що таке гастрит, знають багато. Пацієнтів хвилює питання, які причини і як визначити гастрит правильно. Практично кожен хоч раз відчував неприємне відчуття печіння в області шлунка, дискомфорт після з’їденого на бігу смаженого пиріжка, напівфабрикатів або страв швидкого приготування.
Гастрит — запалення слизової оболонки шлунка. Виникає в основному при розвитку інфекції, викликаної Helicobacter Pylori, а також зловживання алкоголем, неправильне і частому вживанні деяких знеболюючих препаратів, травматичних пошкодженнях і т. д.
Гастрит, що виник раптово, після вживання надмірної кількості роз’їдаючих, що подразнюють слизову шлунка речовин, наприклад, алкоголю є гострим гастритом.
Повільно розвивається гастрит — хронічний, як правило, виникає у завзятих курців або людей, які страждають хронічним алкоголізмом, також часта причина — інфекція.
Виділяють ще атрофічну форму як різновид вже наявного хронічного гастриту, так і виникає мимовільно як аутоімунної хвороби.
Причини гастриту
З’являється гастрит на тлі стоншування або пошкодження слизової оболонки шлунка. Слизова запобігає вплив на шлунок кислот, які беруть участь у перетравленні їжі. При порушенні цілісності або виснаженні агресивне середовище, утворена травними соками, призводить до запалення. Дуже легко дізнатися, як заробити гастрит.
До причин гастриту можна віднести:
- бактеріальну інфекцію;
- зловживання алкоголем і тютюновими виробами;
- неконтрольоване, надмірне використання знеболюючих препаратів;
- жовчний рефлюкс — потрапляння жовчі в шлунок, може викликати розвиток хронічного запалення;
- постійний або короткочасний серйозний стрес;
- аутоімунні процеси — рідко зустрічається стан, при якому організм атакує свої власні клітини;
- інші причини, медичні стани, пов’язані з гастритом (ВІЛ/СНІД, хвороба Крона, паразитарні інфекції тощо).
Як зрозуміти, що турбує людину саме гастрит. Симптоми, які допоможуть дізнатися про те, що з’являється гастрит:
- турбує пекучий біль у верхній половині живота, що залежить від прийому їжі;
- після їжі виникає відчуття переповнення у животі;
- з’явилися нудота, блювання;
- виникає втрата апетиту;
- відрижка або здуття живота;
- відзначається втрата ваги.
Найчастіше перебіг хронічного гастриту довгий час безсимптомний. Як правило, отримати гастрит можна ще в молодому віці, але клініка виникає набагато пізніше. Зрідка можлива поява шлункової кровотечі.
Прояви хронічного гастриту залежать від типу секреції: із зниженою або підвищеною кислотністю.
Для більш ефективної тактики лікування необхідне виявлення типу секреції.
Як визначити кислотність при гастриті в домашніх умовах. Для цього ведеться анкетування, самостійний аналіз свого стану. Як виявити тип секреції шлункового соку: необхідно відповісти на наступні питання ствердно.
Якщо кислотність знижена:
- Чи відзначаєте ви зниження або навіть відсутність апетиту?
- Чи відчуваєте ви нудоту після прийому сніданку?
- Турбує відрижка з присмаком тухлих яєць?
- Чи відчуваєте в роті присмак міді?
- Є скарги на розлади стільця: запори або діарея?
Якщо кислотність підвищена:
- Турбує вас печія?
- Чи відзначаєте відчуття тяжкості в епігастрії після їжі?
- Чи відчуваєте печіння і біль після прийому їжі в животі?
- Зазначається чи відрижка з гірким присмаком?
Орієнтовно швидко дізнатися, яка у вас кислотність, можна за допомогою експрес-тесту.
Необхідно потримати, понюхати і в підсумку спробувати лимон. Які почуття у вас викликала ця процедура? Виходячи з випробовуваних відчуттів, отримуєте приблизний результат кислотності шлунка. Якщо запах сподобався, ви готові з’їсти лимон, то кислотність знижена.
Ну а якщо тільки при одному згадуванні про лимоні в роті велика кількість слинної рідини, немає бажання лимон брати в рот, то, швидше за все, підвищена кислотність.
Діагностика гастриту
Грунтується на скаргах, анамнезі захворювання, даних об’єктивного огляду. Після того як проводиться діагностика, лікування призначає лікар, встановивши попередній діагноз. Для цього необхідно пройти призначені інструментальні дослідження.
Аналізи крові. На підставі загального аналізу крові можна виявити анемію, що вказує на хронічне кровотеча із шлунка. Збільшення швидкості осідання еритроцитів вказує на наявність запального процесу в організмі. Проводиться тест на виявлення антитіл до H. Pylori. Позитивний відповідь підтверджує, що бактерія потрапляла раніше в організм, але не вказує безпосередньо на інфікування в даний момент.
Дихальний тест. З допомогою тесту перевіряють інфікованість бактерією Helicobacter Pylori в даний час.
Аналіз калу. Визначає наявність або відсутність H. Pylori. Позитивний відповідь дозволяє діагностувати можливу протікає інфекцію.
ЕГДФС. Метод, за допомогою якого найбільш достовірно проводиться діагностика гастриту. Дозволяє розглянути слизову оболонку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, оцінити стан слизової оболонки. За допомогою додаткових інструментів можна провести забір шлункового вмісту, на основі якого діагностується тип кислотності, і при необхідності взяти біоптат. Цей метод діагностики вимагає попередньої підготовки пацієнта. Дослідження проводять на голодний шлунок, і перш ніж ввести ендоскоп, знеболюють ротову порожнину та глотку. Практично не має побічних ефектів і певних ускладнень, за винятком почуття оніміння, яке проходить через деякий час. Необхідно перед процедурою у разі наявності алергічних реакцій на медикаментозні препарати попередити лікаря.
Рентгенологічне дослідження з використанням барієвої суспензії. Після того як хворий прийме барій, проводиться рентгеноскопія. Завдяки прийнятому речовині візуалізуються дефекти заповнення, т. к. рідина покриває травний тракт зсередини.
На основі повної діагностики після обстеження отримуєте адекватне лікування.
Лікування гастриту
Гострий гастрит, причиною якого стало надмірне вживання НПЗП або алкоголю, після припинення їх надходження в організм може досить легко вилікуватися.
Що стосується хронічного гастриту:
- При зниженій кислотності з метою посилення секреції соляної кислоти призначають Плантаглюцид, настоянку полину та ін
- При підвищеній кислотності призначають: антациди, інгібітори натрій-калієвої АТФ, блокатори Н2 рецепторів, м-холінолітики.
- При підтвердженні інфікованості Helicobacter Pylori призначають 1, 2 або 3 антибактеріальних лікарських кошти + антисекреторні препарати + препарати Вісмуту.
- Через 2-6 тижнів проводиться діагностика з метою виявлення успішності ерадикації бактерії H. Pylori.
- Можливо додаткове призначення лікарських засобів на розсуд лікуючого лікаря.
Профілактика гастриту
Поради щодо зниження ймовірності отримати гастрит.
Не простий, але дуже важливий рада: дотримуватися розумного харчування. Вживати їжу в малих кількостях, але 5-6 разів на день. Знизити кількість спецій. Віддавати перевагу не жирної і не смаженої їжі, а варити їжу і вживати пісні продукти. Харчування такого роду значно полегшить стан при вже наявному захворюванні.
Відмовитися або максимально обмежити вживання алкогольних напоїв, щоб уникнути роздратування і роз’їдання слизової шлунка.
Відмовитися від куріння. Куріння підвищує сприйнятливість до розвитку гастриту і виразки. Стимулює вироблення соляної кислоти, збільшує ризик розвитку раку шлунка.
Обмежити вживання НПЗП, таких як Аспірин, Напроксен, Ібупрофен. Одне з побічних дій цих коштів — здатність викликати запалення шлунка або погіршити вже діагностоване захворювання. Віддавати перевагу препаратам, що містять ацетамінофен.
Дотримувати рекомендації лікаря.